14.04.2021

Wagon został zbudowany w 1930 r. w Zakładach Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein w Warszawie dla Warszawskich Kolei Dojazdowych.

Od 1944 r. pracował na Kolei Jabłonowskiej jako wagon osobowy, a wraz z likwidacją tej kolei (odcinka Most-Jabłonna) został przekazany dla wojska. W 1957 r. został przebudowany w Zakładach Naprawy Taboru Kolejowego w Opolu na motorowy wagon salonowy na tor 750 mm. Pełnił służbę na wojskowej kolei wąskotorowej w Zielonce.

W 1989 r. został przekazany do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, gdzie został przebudowany na wagon salonowy bez napędu. Ze względu na fakt, że podczas wizytowania jednostki wojskowej w Zielonce poruszał się nim często gen. Wojciech Jaruzelski, potocznie nazywa się ten wagon salonką generalską lub salonką gen. Jaruzelskiego.

Salonka generalska