Czarny parowóz z białym okrągłym szyldem z napisem
1 października w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie obchodziliśmy jubileusz stulecia uruchomienia sochaczewskiej kolei wąskotorowej.

Obchody rozpoczęły się odsłonięciem pamiątkowego medalionu z inskrypcją na wystawie stałej „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984” przez Pana Adama Struzika – Marszałka Województwa Mazowieckiego, Pana Macieja Małeckiego – Wiceministra i posła ziemi sochaczewskiej, Dyrektor Stacji Muzeum – Panią Joannę Kazimierską i Kierownika Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie – Pana Grzegorza Kropiaka.

Kolejna część uroczystości odbyła się na platformie wagonowej, ustawionej w muzealnym skansenie. Tu miały miejsce okolicznościowe przemówienia przedstawicieli muzeum, władz samorządowych, spółek i urzędów kolejowych, a także organizacji współpracujących z muzeum.

Samorząd Województwa Mazowieckiego, w związku z jubileuszem, odznaczył Muzeum Kolei Wąskotorowej medalem „Pro Masovia”. Medal trafił także do obecnych i byłych pracowników muzeum: Dyrektor Stacji Muzeum – Pani Joanny Kazimierskiej, byłego kierownika sochaczewskiego muzeum – Pana Czesława Gwary, a także do Pana Bogdana Pokropińskiego i Romualda Markiewicza. Odznaczenia wyróżnionym wręczyli marszałek Adam Struzik i Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Adam Orliński. Następnie zaproszeni goście przeszli przed dawny budynek sochaczewskiej stacji by odsłonić pamiątkową kamienną tablicę. Podczas całej części oficjalnej przygrywała Miejska Orkiestra Dęta ze Zduńskiej Woli o Tradycjach Kolejowych.

Potem muzealny skansen należał już do czynnego taboru muzeum, który zaprezentował się w okazałej paradzie. Po zakończeniu parady na szlak sochaczewskiej wąskotorówki wyjechały dwa składy: jeden prowadzony przez parowóz Px29, a drugi przez lokomotywę spalinową Lxd2. Na miejscu w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach odbył się tradycyjny piknik, który jest stałym elementem rozkładowych pociągów turystycznych. Tam odbył się też recital orkiestry dętej ze Zduńskiej Woli, a także konkurs z nagrodami z wiedzy o historii sochaczewskiej kolei wąskotorowej.

Po powrocie pociagów do muzeum na gości czekał jeszcze finałowy koncert rockowego zespołu Tajm, który zagrał m.in. standardy kolejowe. Serdecznie dziękujemy za Państwa liczną obecność podczas obchodów, a także za wszystkie życzenia i ciepłe słowa, które tego dnia od Państwa usłyszeliśmy.

Fot. Tomasz Kurowski

Jubileusz stulecia sochaczewskiej kolei wąskotorowej