09.11.2021

W ostatni piątek, 5 listopada br. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odwiedzili liczni miłośnicy kolei z całej Polski. Nasi goście wzięli udział w premierowym przejeździe specjalnym składem zestawionym z wagonu motorowego MBd1-130, wagonu osobowego typu 1Aw i wagonu motorowego MBd1-126.

Ten wyjątkowy kurs na 36-kilometrowym odcinku Sochaczew Wąskotorowy – Wilcze Tułowskie – Sochaczew Wąskotorowy odbył się z inicjatywy redakcji miesięcznika „Świat Kolei”, najstarszego ukazującego się nieprzerwanie polskiego czasopisma adresowanego do miłośników kolei i miejskiego transportu szynowego, a także do modelarzy kolejowych. Na trasie przejazdu odbyły się liczne fotostopy, dzięki którym nasz zabytkowy skład znalazł się w obiektywie wielu uczestników wydarzenia. Tego dnia na pokładzie, oprócz członków redakcji i współpracowników „Świata Kolei”, mieliśmy przyjemność gościć m.in. przedstawicieli Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej, Krośniewickiej Kolei Wąskotorowej, Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, Mazowieckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, Fundacji Grupy PKP, Literackiej PKP-Jazdy, czasopisma „Stalowe Szlaki” oraz innych stałych bywalców i przyjaciół naszego muzeum czy ważnych postaci z branży kolejowej. Wśród nich znalazł się gość specjalny w osobie Bogdana Pokropińskiego, wieloletniego pracownika Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i jednego z inicjatorów powstania Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, a jednocześnie pioniera badań nad kolejnictwem wąskotorowym i normalnotorowym w Polsce i autora wielu publikacji z tego zakresu, w tym książki „Sochaczewska kolej wąskotorowa” wydanej w 2012 r. przez Wydawnictwa Komunikacji i Łączności.

Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za wizytę i mamy nadzieję na kolejne podobne spotkania w tak znamienitym gronie.

Jednocześnie informujemy, że od przyszłego sezonu RETRO 22′ takie przejazdy wagonami motorowymi z fotostopami znajdą się w naszej ofercie dla indywidualnych odwiedzających.

Fot. Łukasz Popowski & Monika Szymańska (Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie), Piotr Nowicki (Towarzystwo Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej

skład z dwoma wagonami motorowymi MBd1