Wakacje szybko minęły, zakończył się również program „Wakacji z wąskotorówką 2021” w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, który przygotowaliśmy głównie z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej, a realizowaliśmy od 26 czerwca do 29 sierpnia br. Mamy nadzieję, że na licznych gościach, korzystających w tym okresie z naszej oferty, wywarła ona pozytywne wrażenie, a wakacyjne wspomnienia w kolejowym wydaniu pozostaną w ich sercach jeszcze przez długi czas.
Inauguracja wakacji
„Wakacje z wąskotorówką 2021” zainaugurowaliśmy 26 czerwca specjalnym przejazdem pociągiem Retro „pod parą” z Sochaczewa na skraj Puszczy Kampinoskiej. W tym dniu na polanie w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach dla najmłodszych pasażerów przygotowaliśmy dodatkowe atrakcje, wśród których były m.in. kolejowe puzzle, memory i kolorowanki. Dużej dawki zabawy dostarczyło wszystkim sklejanie kartonowych modeli wybranej muzealnej lokomotywy (parowozu Px29 lub spalinowozu Lxd2), a także malowanie pociągu marzeń na wielkoformatowym kartonie. Wyjątkową pamiątką z wakacji były z pewnością wykonywane tego dnia zdjęcia na tle naszej muzealnej ścianki z wykorzystaniem kolejowych rekwizytów, takich jak kolejarska czapka, lizak czy lampa.
Lekcje muzealne
W okresie wakacyjnym grupy zorganizowane i klienci indywidualni mogli wziąć udział w różnorodnych zajęciach edukacyjno-warsztatowych o zróżnicowanej tematyce i formule. W naszej ofercie były zarówno lekcje stacjonarne, plenerowych czy wyjazdowych, jak i prowadzone w trybie online. W każdej z nich uczestnicy poznawali dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej, historię najcenniejszych muzealnych zabytków czy też zasady bezpieczeństwa na kolei. Największym powodzeniem cieszyła się nowa lekcja wyjazdowa pn. „Poznaj Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie” odbywająca się w ramach każdej wakacyjnej wycieczki pociągiem Retro, a zwieńczona muzealną grą terenową z upominkami w trakcie pikniku w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach.
Pociąg Retro
Ogromnym zainteresowaniem turystów cieszyły się niezmiennie wycieczki pociągiem Retro, które w miesiącach wakacyjnych odbywały się trzy razy w tygodniu. W piątki i soboty zabytkowe składy prowadziła lokomotywa parowa Px29-1704, zaś w niedziele w tej roli można było zobaczyć lokomotywę spalinową Lxd2-342. Oprócz klientów indywidualnych i grup rodzinnych w naszych wagonach gościliśmy wiele grup zorganizowanych skupiających zarówno dzieci i młodzież, jak również dorosłych i seniorów. Każdy przejazd wzbogacony był o dedykowaną dzieciom i młodzieży szkolnej lekcję wyjazdową wraz z muzealną grą terenową.
Obsługa przewodnicka i inne wydarzenia
W okresie letniej przerwy od nauki zapewnialiśmy także bieżącą obsługę przewodnicką zainteresowanym zwiedzaniem sal wystawowych i skansenu taboru wąskotorowego. Ponadto uczestniczyliśmy w kilku imprezach okolicznościowych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: V edycja Festiwalu Noc Poezji i Muzyki „Wierszotorówka” współorganizowana ze Stowarzyszeniem Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut” (21 sierpnia), w ramach której nasza placówka po raz kolejny uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”. Ciekawym przedsięwzięciem był również rajd motocyklowy „Industrialne Mazowsze”, którego jednym z przystanków było nasza placówka (22 sierpnia).
Zakończenie wakacji
Wakacje na wąskim torze zakończyliśmy 29 sierpnia, ponownie zapraszając na wyjątkowy przejazd pociągiem Retro. Tym razem nasz muzealny skład do Wilcza Tułowskiego i Tułowic poprowadziła lokomotywa spalinowa Lxd2-342. Podczas pikniku w tułowickiej Osadzie Puszczańskiej mali podróżnicy i miłośnicy kolejnictwa mogli spędzić ostatni wakacyjny weekend, uczestnicząc w licznych kolejowych aktywnościach, jak też w muzealnej grze terenowej z atrakcyjnymi nagrodami. Ponownie dla wielu uczestników ostatniej wakacyjnej wycieczki pamiątkę stanowić będą selfie wykonywane z kolejowymi atrybutami.
***
Program „Wakacji z Wąskotorówką 2021” cieszył się dużym zainteresowaniem miłośników kolejnictwa w każdym wieku. W tym czasie w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie gościliśmy w sumie aż 9868 osób, wśród nich m.in. grupy półkolonijne z Błonia, Święcic, Szkoły Podstawowej w Umiastowie i Fundacji Nowatorska Edukacja w Kaputach (pow. warszawski zachodni), Grodziskiego Ogniska Muzycznego w Grodzisku Mazowieckim i gm. Baranów (pow. grodziski), Gminnego Ośrodka Kultury w Nieporęcie (pow. legionowski), Centrum Kultury „Wisła” w Wyszogrodzie (pow. płocki), Warszawskiego Klubu Sportowego „Orkan Żoliborz”, Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Nieborowie (pow. łowicki), Centrum Tańca i Zabawy „Twister” w Łodzi, Zespołu Szkół im. ks. Jana Twardowskiego w Erminowie i Niepublicznego Przedszkola „Łoszaki” w Lasocinie (pow. sochaczewski), a ponadto grupy seniorów z Domu Seniora „Nad Płonką” w Zdziarze Wielkim (pow. płocki), Stowarzyszenia „Senior” w Suszu (pow. iławski) czy Stowarzyszenia Przyjaciół Mieszkańców Gminy Teresin „IMPULS” w Paprotni (pow. sochaczewski).
Wszystkim serdecznie dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie za rok!
fot. Tomasz Karolak, Monika Szymańska, Marta Przygoda, Łukasz Popowski