Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce

Ok, zamknij

Tematy lekcji są przeznaczone dla grup ze szkół podstawowych (klasy IV-VIII) .
Zajęcia odbywają się w salach dydaktycznych i wystawowych oraz w muzealnym skansenie.

 

Lekcje dzielimy na dwa bloki tematyczne.

 

Blok tematyczny: Podróż w czasie koleją wąskotorową

 

Blok tematyczny: Lekcje specjalne


Tematy lekcji muzealnych

Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej w latach 1922–1984
Z bloku tematycznego: Podróż w czasie koleją wąskotorową

Sochaczewska kolej wąskotorowa jest ważną częścią dziejów Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej. Jej uruchomienie w 1922 r. pomogło odbudować zniszczone podczas I wojny światowej miasto, przyczyniło się do gospodarczego rozwoju powiatu w XX w., a ostatecznie umożliwiło powsta¬nie jednej z najważniejszych atra-k¬cji turystycznych regionu. Lekcja przybliża dzieje sochaczewskiej kolei na tle historii Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej od okresu poprzedzającego jej ufundowanie, poprzez as¬pekty związane z budową linii oraz jej funkcjonowaniem w ok¬re¬sie przed- i powojennym, aż po otwarcie oddziału Muzeum Kolejnictwa wraz z funkcjonującą do dziś koleją muzealną. Dzięki lekcji uczestnicy będą mieli szansę zapoznać się z rolą, jaką wąskotorówka odegrała w historii lokalnej oraz najciekawszymi przykładami taboru i in¬frastruktury tej kolei. Zajęcia są adresowane między innymi do dzieci i młodzieży z Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego i będą indywidualnie dostosowywane w zależności od grupy wiekowej oraz miejsca pochodzenia uczestników. Podczas lekcji wykorzystywana będzie makieta kolejowa pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”, która przenosi w realia modelarskie szlak rodzimej wąskotorówki.

Czas trwania: 60 minut
Cena: 100 zł od grupy (do 25 osób)
Tabor sochaczewskiej kolei wąskotorowej w latach 1922–1984
Z bloku tematycznego: Podróż w czasie koleją wąskotorową

Lekcja przybliży uczestnikom tabor, który pracował na sochaczewskiej kolei wąskotorowej w latach, kiedy ta była publicznym środkiem transportu, czyli w okresie przed powstaniem muzeum. Dzięki lekcji będzie można dowiedzieć się również, które z zabytkowych pojazdów aktualnie prezentowanych w muzealnym skansenie, pracowały na sochaczewskiej kolei wąskotorowej między rokiem 1922 a 1984. Podczas zajęć wykorzystywana będzie makieta kolejowa pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”, która przenosi w realia modelarskie szlak rodzimej wąskotorówki.

Czas trwania: 60 minut
Cena: 100 zł od grupy (do 25 osób)
Poznaj naszą kolej
Z bloku tematycznego: Podróż w czasie koleją wąskotorową

W 2022 r. sochaczewska kolej wąskotorowa obchodziła stulecie działalności. Z tej okazji chcielibyśmy zaprosić wszystkich w niezwykłą podróż, podczas której poznamy przeszłość naszej „małej kolei”. Celem lekcji jest syntetyczna i atrakcyjna prezentacja dziejów sochaczewskiej ciuchci na tle historii kolejnictwa, szczególnie w jego wąskotorowym wydaniu. W ramach zajęć w oparciu o wystawę stałą pt. „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984” zaprezentowane zostaną autentyczne pamiątki związane z naszą kolejką z okresu, gdy ta była głównym powiatowym środkiem transportu publicznego. Podróż ta podsumowana zostanie projekcją filmu z 1975 r. pozwalającego przenieść się w czasie na dawne stacje Sochaczew Wąskotorowy czy Wyszogród. Z najciekawszymi miejscami na szlaku naszej ciuchci będzie można zapoznać się dzięki prezentacji najdłuższej stacjonarnej wąskotorowej makiety w Polsce pn. „Sochaczewska Kolei Dojazdowa”. Następnie uczestnicy będą mieli okazję udać się na muzealny skansen, w historyczną przestrzeń stacji Sochaczew Wąskotorowy, by wśród największej kolekcji zabytkowego taboru wąskotorowego w Polsce obejrzeć z bliska te pojazdy, które służyły na Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Zdobyta wiedza zostanie utrwalona w trakcie części warsztatowej zaaranżowanej w sali edukacyjnej. Uczestnicy spróbują swoich sił, układając wielkoformatowe puzzle, sklejając kartonowe modele taboru sochaczewskiej kolei wąskotorowej czy biorąc udział w grze terenowej pt. „Poznaj Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie”.

Czas trwania: 60 minut
Cena: 100 zł od grupy (do 25 osób)
Warsztaty na wąskim torze
Z bloku tematycznego: Podróż w czasie koleją wąskotorową

Stulecie sochaczewskiej kolei wąskotorowej, które przypadło w 2022 r., było szczególnym wydarzeniem w historii naszej placówki. Tę zacną rocznicę pragniemy propagować również poprzez działalność edukacyjną. Jedną z propozycji upamiętnienia tego ważnego jubileuszu są zajęcia oparte w głównej mierze na warsztatach plastycznych. W ich ramach przedstawimy uczestnikom tajniki sztuki zwanej scrapbookingiem. Nasi goście wykonają dwie prace o tematyce związanej z sochaczewską wąskotorówką: layout, którego motywem przewodnim będą cztery zabytkowe pojazdy szynowe użytkowane w różnym okresie na szlaku z Sochaczewa do Wyszogrodu i Puszczy Kampinoskiej (z możliwością zabrania ze sobą jako pamiątki) oraz kartę z życzeniami z okazji stulecia kolei sochaczewskiej (zachowywane w muzeum w celu prezentacji na specjalnie przygotowanej wystawie). Warsztaty poprzedzi część teoretyczna w salach wystawowych i muzealnym skansenie. Zwiedzając ekspozycję stałą pt. „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984” i biorąc udział w prezentacji makiety „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”, uczestnicy zajęć poznają historię sochaczewskiej wąskotorówki. Pozyskane informacje zostaną uzupełnione w muzealnym skansenie, podczas spaceru wśród pojazdów pracujących dawniej na kolei sochaczewskiej.

Czas trwania: 60 minut
Cena: 100 zł od grupy (do 25 osób)
Skarby wąskotorowych szlaków
Z bloku tematycznego: Podróż w czasie koleją wąskotorową

W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zgromadzono największą kolekcję pojazdów wąskotorowych w Polsce, a według niektórych – nawet w Europie. Wiele z nich to unikalne skarby techniki, które ocalono od niechybnego zniszczenia. Aktualnie 226 egzem¬plarzy taboru kolejowe¬go na różne szerokości toru znajduje się w Sochaczewie, zaś kolejnych 36 obiektów przekazanych zo¬stało w użyczenie różnym podmiotom w całej Polsce. Z tej liczby aż 140 jed¬nostek jest obec¬nie eksponowanych w muzealnym skansenie. Lekcja pozwoli poznać wyjątkową historię najcenniejszych pojazdów, począwszy od najstarszego zachowanego parowozu wąskotorowego w Polsce z 1882 r., poprzez kolejne trzy XIX-wieczne lokomotywy parowe i elektrowóz Siemens z 1898 r., po jedyny zachowany parowóz Powiatowej Kolei Sochaczewskiej z 1924 r. Dzięki zajęciom będzie można również dowiedzieć się nieco więcej o ośmiu pasażerskich wagonach Retro z przełomu XIX i XX w., wagonie kolei konnej Rudka–Mrozy z 1902 r., jak również o pojazdach wąskotorowych związanych ze znanymi postaciami z polskiej historii, czyli tzw. Bryce Marszałka Piłsudskiego z lat 1926-1927 i tzw. salonce generalskiej z 1930 r. Lekcja, odbywająca się w sali dydaktycznej, wzbogacona została o ciekawą grę mobilną, zaaranżowaną w muzealnym skansenie, dzięki której znaczną część prezentowanych pojazdów będzie można zobaczyć osobiście. Lekcję można również w całości przeprowadzić w muzealnym skansenie.

Czas trwania: 60 minut
Cena: 100 zł od grupy (do 25 osób)
Dzień w świecie wąskich torów
Z bloku tematycznego: Lekcje specjalne

Świat kolei jest fascynujący. Kiedy połączymy go z zabawami edukacyjnymi i ogniskiem wśród zabytkowych wagonów i lokomotyw, jest to scenariusz na niezapomniany Dzień w świecie wąskich torów. Są to czterogodzinne zajęcia, w trakcie których w przystępnej formie zaprezentowany zostanie tabor wąskotorowy zgromadzony w Sochaczewie, dzieje kolejnictwa, zagadnienia związane z bezpieczeństwem na kolei, ekologią i pobliską Puszczą Kampinoską. Lekcja prowadzona będzie w zabytkowym, ogrzewanym wagonie osobowym, sali edukacyjnej i na terenie skansenu, gdzie między innymi odbędą się gra terenowa i ognisko.

Plan spotkania:
1. Zwiedzanie muzealnego skansenu
Na początek odbędzie się spacer po skansenie, w trakcie którego uczestnicy lekcji zapoznają się z największą kolekcją taboru wąskotorowego w Polsce oraz ramowo poznają dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej. Podczas zwiedzania uczestnicy zobaczą historyczne lokomotywy, wagony, drezyny, a także urządzenia kolejowe jak zwrotnica czy semafor.
2. Lekcja w zabytkowym wagonie osobowym
Niebywałą atrakcją są zajęcia w zabytkowym wagonie pasażerskim (w okresie jesienno-zimowym wagon jest ogrzewany). W trakcie lekcji uczestnicy poznają dzieje kolejnictwa, dowiedzą się kto i kiedy zbudował pierwszy parowóz, a także gdzie uruchomiono pierwszą linię kolejową.
3. Zajęcia w sali edukacyjnej
Podczas zajęć w sali edukacyjnej dzieci poznają zagadnienia związane z bezpieczeństwem na kolei oraz dowiedzą się jakie zawody wykonuje się na kolei. Atrybuty maszynisty, dyżurnego ruchu oraz konduktora uatrakcyjnią zajęcia i pozwolą lepiej zrozumieć uczestnikom sens opowia¬danych historii. W tej części spotkania zaplanowane zostały też warsztaty plastyczne.
4. Ognisko w muzealnym skansenie
Dużą atrakcją dla dzieci będzie ognisko w wyjątkowym otoczeniu zabytkowego taboru kolejowego. Możliwość upieczenia kiełbasek w niezwykłej scenerii dodatkowo wzmocni pozytywne wrażenia wyniesione z lekcji.
5. Gra muzealna w skansenie
Celem gry jest zintegrowanie grupy, rozbudzenie ciekawości i wywołanie poczucia satysfakcji z rozwiązywanych zagadek.

Czas trwania: 240 minut (10:00–14:00).
Cena: 20 zł od uczestnika (grupy do 25 osób)
Prowiant na ognisko należy przygotować we własnym zakresie
Po wąskim torze do Puszczy Kampinoskiej – wyjazdowa lekcja muzealna
Z bloku tematycznego: Lekcje specjalne

Z uwagi na bliskie sąsiedztwo Puszczy Kampinoskiej Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest odpowiednim miejscem do przeprowadzenia wyjazdowych zajęć muzealnych. W trakcie sezonu turystycznego wycieczki pociągiem Retro są główną atrakcją naszej placówki. Dużą część pasażerów stanowią dzieci i młodzież. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, proponujemy wyjazdową lekcję muzealną, która łączy standardowy przejazd zabytkowym składem z rozbudowanymi elementami edukacyjnymi realizowanymi w ciekawej i niebanalnej formie, będąc syntezą stacjonarnych zajęć muzealnych z przyjemnością podróżowania koleją i biwakowania na łonie natury. W trakcie naszej lekcji uczestnicy poznają, w warunkach nieporównanie atrakcyjniejszych niż wnętrze klasy szkolnej, najważniejsze eksponaty ze zbiorów muzeum, w tym tabor związany z kolejami leśnymi w Polsce. Podczas podróży nasi goście zaznajomią się z mijanymi po drodze zabytkami ziemi sochaczewskiej, a następnie w trakcie krótkiego spaceru po Kampinoskim Parku Narodowym otrzymają porcję wiedzy o miejscowej florze i faunie, a także o funkcjonującej tu niegdyś kolei leśnej „Zamczysko”. Kulminacją zajęć będzie gra terenowa z pogadanką i quizem z upominkami w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach.

Czas trwania: 365 minut (9:15–15:20, w trakcie wycieczki pociągiem Retro)
Cena: 55 zł od uczestnika

Centrum Edukacyjno-Turystyczne
+48 46 862 59 75
centrum@stacjamuzeum.pl