17 września br. w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbył się wernisaż wystawy czasowej pt. „Stacjowo”, prezentującej prace malarskie Marka Cieśli. Wydarzeniem tym zainaugurowaliśmy jednocześnie działalność nowo powstałej Galerii „Semafor”.
Uroczystość, na której obecni byli liczni przedstawiciele sochaczewskiego środowiska artystycznego i miłośnicy sztuki, otworzył Grzegorz Kropiak – kierownik Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, który serdecznie powitał Marka Cieślę i przedstawił jego sylwetkę twórczą. Następnie głos zabrał sam artysta, dziękując za zaproszenie do muzeum i zachęcając zgromadzonych do udziału w loterii, w której nagrodą był namalowany przez niego obraz prezentujący jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Sochaczewa – ruiny zamku książąt mazowieckich. Zebrani mogli również wysłuchać wybranych utworów poetyckich Marka Cieśli w interpretacji jego siostry, Jadwigi Kosowiec. Z kolei siostrzenica twórcy, Monika Kosowiec-Placek, w podziękowaniu za promowanie artystów nawiązujących w swojej twórczości do tematyki kolejowej podarowała naszej placówce mundur i dyplomy swojego dziadka, dawnego zawiadowcy odcinka drogowego I klasy w Sochaczewie. Tradycyjnie już nową muzealną ekspozycję malarską zainaugurował dźwięk dzwonu parowozu uruchomiony przez samego autora prac. Wydarzeniu towarzyszyła ponadto oprawa muzyczna „na żywo”.
Wystawa to cykl siedemnastu obrazów o tematyce kolejowej. Dzieła są wyrazem fascynacji pociągami, które są dla twórcy metaforą życia jako podróży koleją z przystankami, objazdami i wszelkimi wypadkami. Zdaniem artysty jego prace, które odzwierciedlają zmieniające się koleje życia, np. odchodzenie bliskich nam osób, można podsumować jednym sformułowaniem: „życie to podróż, a najpiękniejsze przystanki to wyjątkowe osoby…”.
Ekspozycja „Stacjowo” będzie udostępniona w Galerii „Semafor” do 14 stycznia 2022 r. Będzie można ją oglądać od poniedziałku do niedzieli w godz. 9:00–17:00.
Marek Cieśla urodził się w 1956 r. w Dzierżoniowie, gdzie obecnie mieszka. Ukończył studia magisterskie w Instytucie Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Po studiach powrócił do Dzierżoniowa, gdzie pracował jako nauczyciel i instruktor muzyki w szkołach muzycznych i wielu ośrodkach kultury na terenie powiatu dzierżoniowskiego. Jest autorem książek poetyckich: „Nim” (2006), „Im…” (2013), „I…” (2014), „Skoro widz przewodnik po polsku…” (2018), „Im-puls” (2019), „c(i)ałokształt” (2020), „więcej niż C(i)AŁOKSZTAŁT” (2021), „JAKBY… (puste krzesło)” (2021). Jego prace malarskie, m.in. w cyklach pt.: „Cztery pory roku”, „Idiochromia”, „Entropia”, „Moje miasto”, „Sacrum i profanum”, „Dryfując”, „Teatr życia” czy „Fantasmagorie”, były wystawiane na wielu wystawach w Polsce i za granicą. W 2018 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i promocję swojego rodzinnego miasta został odznaczony „Medalem za zasługi dla miasta Dzierżoniowa”.
fot. Marta Przygoda