Tegoroczne ferie w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie były wyjątkowo długie i pracowite, gdyż jako jedyna sochaczewska placówka kulturalna, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, skierowaliśmy swoją ofertę nie tylko do mieszkańców Sochaczewa, powiatu sochaczewskiego czy województwa mazowieckiego, lecz również do zamieszkałych w innych zakątkach Polski, w tym w sąsiednim województwie łódzkim. W okresie od 11 stycznia do 23 lutego br. w ramach programu „Ferii z wąskotorówką 2020” oprócz bogatej gamy zajęć edukacyjnych połączonych z kolejowymi warsztatami muzealnymi zaaranżowaliśmy także kilka interesujących wydarzeń, w trakcie których odbyły się aż cztery zimowe przejazdy pociągiem Retro. Nasze propozycje spotkały się z dużym zainteresowaniem, przyciągając rekordową liczbę uczestników.
Ferie zainaugurowaliśmy 11 stycznia. Tego dnia odbył się pierwszy w tym roku zimowy przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. Wycieczka została poprzedzona spacerem z przewodnikiem po muzealnym skansenie, zaś po powrocie zabytkowego składu na pasażerów czekało ognisko z możliwością konsumpcji upieczonych kiełbasek w specjalnie udostępnionym i ogrzanym wagonie barowym. Podobny scenariusz zrealizowaliśmy 8 lutego podczas „Karnawału na wąskim torze 2020”, który dodatkowo wzbogaciliśmy o bal karnawałowy i warsztaty plastyczne dla najmłodszych, oraz 22 lutego na „Zakończenie ferii z wąskotorówką 2020”. Zwieńczeniem ferii w naszej jednostce było uroczyste otwarcie w pełni ukończonej i najdłuższej w Polsce stacjonarnej makiety kolejowej wąskotorowej pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”, w ramach którego odbył się czwarty i ostatni kurs pociągu, tym razem na dłuższej trasie z Sochaczewa do Tułowic, z piknikiem w tułowickiej Osadzie Puszczańskiej. Zimowe podróże podobnie jak w ubiegłym roku przypadły do gustu naszym gościom, gdyż wzięło w nich udział łącznie aż 381 osób.
Poza wyżej wymienionymi imprezami przygotowaliśmy również specjalną ofertę zajęć edukacyjno-warsztatowych dla dzieci i młodzieży, w których można było uczestniczyć codziennie od wtorku do piątku. Spotkania, trwające standardowo 90 minut, rozpoczynały się od części dydaktycznej, w trakcie której prezentowaliśmy historię sochaczewskiej wąskotorówki wzbogaconą o wybrane zagadnienia dziejów Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej. Następnie aranżowaliśmy kolejowe warsztaty plastyczne, prezentowaliśmy wystawę stałą pt. „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984”, a wreszcie podczas spaceru po muzealnym skansenie przybliżaliśmy uczestnikom najciekawsze przykłady taboru wąskotorowego ze zbiorów własnych. W czasie zimowej przerwy od nauki poprowadziliśmy również gościnnie zajęcia w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach, gdzie oprócz lekcji pt. „Stoi na stacji lokomotywa” przedstawiliśmy wszechstronną działalność naszej placówki. Z zimowej oferty edukacyjnej skorzystały w tym roku zwłaszcza grupy zorganizowane. W sumie odbyło się 10 lekcji, w których uczestniczyło 131 dzieci.
Interesującym wydarzeniem, zwłaszcza dla starszych miłośników kolejnictwa, było spotkanie z Romanem Czejarkiem, znanym dziennikarzem, prezenterem, konferansjerem i publicystą, który zaszczycił nas wizytą, aby zaprezentować swoją najnowszą publikację pt. „Sekrety polskich kolei”. W książce, która jest jeszcze dostępna w naszym muzealnym sklepiku, jest również mowa o sochaczewskiej wąskotorówce, którą autor odwiedzał osobiście. W spotkaniu z dziennikarzem uczestniczyło wielu sochaczewian, żywo zainteresowanych jego osobą i poruszaną tematyką.
„Ferie z wąskotorówką 2020”, które możemy uznać za kolejne udane przedsięwzięcie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, przebiegły pod znakiem kilku rekordów. W naszych progach gościliśmy w tym czasie łącznie aż 1151 osób, poprawiliśmy zatem poprzedni najlepszy wynik z 2019 r. Warto ponadto podkreślić, że po raz pierwszy w dziejach naszej jednostki na wąskotorowy szlak wyjechały zimą aż cztery pociągi Retro. Nigdy wcześniej w okresie muzealnym nasz zabytkowy skład nie odbył kursu na niemal pełnej trasie z Sochaczewa na skraj Puszczy Kampinoskiej, z czego jesteśmy niezmiernie dumni. Cieszymy się, że nasza oferta spotkała się z tak pozytywnym odbiorem. Dziękujemy wszystkim za odwiedziny i zapraszamy do wspólnego spędzenia ferii za rok!