25 i 27 listopada br. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, włączając się w obchody Dnia Kolejarza 2021, zaproponowało specjalny program atrakcji. Głównym punktem uroczystości była kolejna już odsłona zainagurowanego w październiku br. cyklu prelekcji kolejowych pt. „Kolej na historię”, w ramach której w sobotę, 27 listopada odbyło się spotkanie z Michałem Odolczykiem, autorem książki pt. „14:25 do Irkucka. Moja Syberia”.
Pochodzący z Teresina w powiecie sochaczewskim Michał Odolczyk jest miłośnikiem kolei, który poznał „od podszewki” wiele szlaków kolejowych w Polsce i poza jej granicami. Książka zaprezentowana w trakcie prelekcji, a którą wydał Teresiński Ośrodek Kultury, jest reportażem z kilku przejazdów rosyjską Koleją Transsyberyjską. Publikacja powstawała przez ponad rok, a jej spora część została napisana z pespektywy pociągów kursujących przez Syberię.
Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się o urokach podróżowania po rosyjskich drogach żelaznych z Moskwy do Władywostoku przez tytułowy Irkuck nad jeziorem Bajkał, zasadach, jakie obowiązują w poszczególnych typach tamtejszych pociągów, o poznanych ludziach i miejscach. Nasz gość opowiadał o poszukiwaniu europejskich wartości na Dalekim Wschodzie, a także poczucia bezpieczeństwa, społecznej równości czy nawet zwykłej higieny. Prelekcję ubarwiły fotografie wykonane przez Jakuba Milewskiego, obecnego w tym dniu w muzeum współuczestnika syberyjskich wypraw.
W ramach obchodów Dnia Kolejarza 2021 zarówno 25, jak i 27 listopada obowiązywał bezpłatny wstęp do naszej placówki dla byłych i obecnych pracowników kolei. 27 listopada udostępnialiśmy ponadto zamknięte na co dzień wnętrza wagonów osobowych ABxhpi 2281 (salonki generalskiej z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce), C 101 (salonki dyrektora cukrowni „Kruszwica”) i Ch 1123 (z kolei przeworskiej), a o 11:00 i 13:00 oferowaliśmy zainteresowanym możliwość bezpłatnego zwiedzenia skansenu z przewodnikiem. Do dyspozycji turystów były również wszystkie wystawy w gmachu Centrum Edukacyjno-Turystycznego, a więc ekspozycja stała „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984”, ekspozycje czasowe „Ciuchcie warszawskie”, „Ciuchcie warszawskie w zbiorach sochaczewskich” i „160 lat Petersbursko-Warszawskiej Drogi Żelaznej”, makiety TT i H0e „Sochaczewska Kolej Dojazdowa” oraz wystawa malarska „Stacjowo” Marka Cieśli w galerii „Semafor”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili naszą jednostkę z okazji tegorocznego Dnia Kolejarza, a korzystając z okazji, składamy wszystkim kolejarzom najlepsze życzenia, doceniając ich codzienny trud wkładany w jakże odpowiedzialną służbę.
Fot. Marta Przygoda, Łukasz Popowski