24.09.2022
Pociąg parowy jedzie szynami wśród zieleni drzew. Lokomotywa wydaje gęsty biały dym, którego smuga rozciąga się nad pociągiem. Po prawej stronie obrazka znajduje się czarno-biały trójkąt z datą i informacją o wydarzeniu w muzeum.

W najbliższą sobotę, 24 września br., w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbędzie się „Zakończenie sezonu turystycznego 2022”. Na ten dzień przygotowaliśmy program, który wzbogaci ostatni w tym roku rozkładowy kurs pociągu Retro na skraj Puszczy Kampinoskiej. W ramach wydarzenia zaplanowaliśmy dla najmłodszych dodatkowe atrakcje, które odbędą się w trakcie pikniku w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach. Jedną z nich będzie Muzealna Gra Terenowa nawiązująca do jubileuszu stulecia sochaczewskiej kolei wąskotorowej, czyli najważniejszego w tym roku wydarzenia dla naszej wąskotorówki. Gra zakończy się quizem z nagrodami. Główną tego dnia atrakcją bez wątpienia będzie lokomotywa Px29-1704, czyli jedyny na Mazowszu czynny parowóz wąskotorowy, który poprowadzi pociąg Retro.

Program wycieczki pociągiem Retro (24 września 2022 r.):

• 9:15–10:15 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem (skansen);
  • 10:30 – odjazd pociągu ze stacji Sochaczew Wąskotorowy (muzeum);
  • 11:45 – przyjazd pociągu do Wilcza Tułowskiego i spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej;
  • 12:25 – koniec spaceru i odjazd pociągu do Tułowic;
  • 12:34 – piknik z ogniskiem i dodatkowymi atrakcjami w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach, (tu m.in. sklejanie kartonowych modeli lokomotyw pracujących na sochaczewskiej kolei wąskotorowej, tj. parowozu Px29-1704 i spalinowozu Lxd2-342, kolejowe kolorowanki z taborem kolei sochaczewskiej, malowanie „Pociągu Marzeń” na wielkoformatowym kartonie, gra terenowa z upominkami pt. „Stulecie sochaczewskiej kolei wąskotorowej”, pamiątkowe fotografie z kolejowymi rekwizytami na muzealnej ściance);
  • 14:14 – odjazd pociągu do Sochaczewa;
  • 15:20 – przyjazd pociągu do muzeum;
  • 17:00 – zamknięcie muzeum.

Ceny biletów

• normalny – 38 zł;
  • ulgowy – 31 zł;
  • bez miejscówki (dla dzieci do lat 4) – 10 zł;
  • na przewóz roweru – 11 zł (opłata dodatkowa);
  • przewóz psa – bezpłatnie (wymagana aktualna książeczka szczepień, kaganiec i smycz).

Fot. Małgorzata Kazur

Zakończenie sezonu turystycznego 2022 w Muzeum Kolei Wąskotorowej