Kolejowa „Noc Muzeów 2019” – podsumowanie
W ubiegłą sobotę, 18 maja, z okazji kolejnej edycji „Nocy Muzeów” zaprosiliśmy do naszej placówki wszystkich chcących spędzić miły wieczór w otoczeniu unikalnych kolejowych eksponatów. Tego dnia od godziny 17:30 do 24:00 nasi goście mieli niecodzienną możliwość skorzystać z wielu atrakcji, które z wielką pieczołowitością przygotowaliśmy specjalnie dla nich.
Tegoroczna „Noc Muzeów” w Muzeum Kolei Wąskotorowej miała ponownie zróżnicowany charakter. Po raz drugi jej dopełnieniem była muzyka Fryderyka Chopina, prezentowana w miejscu jego narodzin. To nieszablonowe zestawienie jest efektem współpracy naszej placówki z Domem Urodzenia Fryderyka Chopina i Parkiem w Żelazowej Woli, która zawiązana została jeszcze w ubiegłym roku. W wyniku podjętych działań doszło ponownie do połączenia ofert obu muzealnych placówek, dzięki czemu nasi goście mogli wziąć udział w klimatycznej wycieczce pociągiem Retro z Sochaczewa do Żelazowej Woli i z powrotem. Aby dotrzeć ze stacji Sochaczew Chodaków do miejsca narodzin wybitnego kompozytora. Kolejny raz skorzystaliśmy z pomocy Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, który udostępnił nam potrzebne do tego celu pojazdy. Po dotarciu do Żelazowej Woli, specjalnie dla 180 pasażerów naszego pociągu, a także innych przybyłych, odbył się recital, w trakcie którego wybitny pianista Janusz Olejniczak oraz sopranistka Ewa Leszczyńska interpretowali dzieła Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Marii Szymanowskiej, Kazimierza Lubomirskiego, Ignacego Komorowskiego oraz Michała Kleofasa Ogińskiego.
W tym samym czasie w Muzeum Kolei Wąskotorowej działo się równie wiele. Oprócz możliwości zwiedzania ekspozycji stałych i czasowych, specjalnie udostępniona została poczekalnia wraz z pomieszczeniem dyżurnego ruchu w głównym budynku stacyjnym oraz wnętrze Salonki Generalskiej, gdzie zaprezentowana została instalacja multimedialna. Popularnością cieszyła się „Muzealna Gra Terenowa” z nagrodami, a także wprowadzone po raz pierwszy w trakcie „Nocy Muzeów” przejazdy drezyną wahadłową oraz pokazy prac torowych w muzealnym skansenie. W sali konferencyjnej, podczas kilkukrotnego pokazu, zebrani obejrzeli film z gatunku kina kolejowego pt. „Stacja Niepodległość”. Dla zgłodniałych usługi świadczyło profesjonalne stoisko gastronomiczne, zlokalizowane w skansenie oraz w zabytkowym wagonie barowym, a płonące do końca imprezy ognisko zachęcało, by upiec sobie przy nim kiełbaskę. Dodatkowo czas umilała, pozostająca w kolejowym klimacie, rozbrzmiewająca w całym skansenie muzyka. Po przyjeździe pociągu Retro z Żelazowej Woli największą atrakcją były dwa nocne przejazdy zabytkowego składu na odcinku Muzeum Kolei Wąskotorowej – Sochaczew Miasto – Muzeum Kolei Wąskotorowej. Z tych kursów (prowadzonych lokomotywami Lxd2-342 oraz Lyd1-226) skorzystało aż 222 pasażerów.
W trakcie tegorocznej „Nocy Muzeów” w naszych progach gościliśmy łącznie 723 osoby, w tym 402 pasażerów w ramach trzech kursów pociągu Retro. Zauważalne jest zatem, iż od 2016 r., kiedy to odbyła się pierwsza „Noc Muzeów” w naszej placówce, wydarzenie przyciąga corocznie podobnie dużą liczbę gości. Jest to dla nas wyraźny sygnał, że warto je organizować kolejny raz. Zatem już teraz zapraszamy na piątą edycję „Nocy Muzeów” w przyszłym roku, jednocześnie dziękując za dotychczasową obecność!
Monika Szymańska
Łukasz Popowski
asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie