Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 oraz Dzień Maszynisty w Muzeum Kolei Wąskotorowej
Przed nami dwa ważne wydarzenia – w sobotę i niedzielę 14 i 15 września zapraszamy do corocznego świętowania Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) oraz Dnia Maszynisty Kolejowego. Od kilku już lat Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie aktywnie uczestniczy w obchodach, bezpłatnie udostępniając zwiedzającym wystawy, oferując w trakcie wycieczki pociągiem Retro usługę przewodnicką ukierunkowaną na dziedzictwo kulturowe ziemi sochaczewskiej, czy też aranżując w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach gry oraz zabawy tematyczne dla dzieci i młodzieży. Tegoroczna 32. edycja EDD odbywa się pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”. Jego interpretacja zwyczajowo może być wieloraka, niemniej w przypadku naszego muzeum za oczywiste nawiązanie uznaliśmy popularyzację wiedzy o szlaku sochaczewskiej kolei wąskotorowej na przestrzeni ponad 100 lat jego istnienia.
Realizację niniejszego zagadnienia rozpoczniemy w muzeum od prezentacji linii w miniaturze, w skali 1:87, w ramach najdłuższej stacjonarnej wąskotorowej makiety w Polsce pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”. Kontynuować będziemy w skansenie, w pociągu Retro oraz w Puszczy Kampinoskiej oferując ukierunkowaną na tę tematykę usługę przewodnicką, a następnie poprzez różnorodne aktywności także w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach. Przybliżanie dziejów szlaku naszej wąskotorówki oraz najciekawszych położonych przy nim miejsc i obiektów zakończymy po powrocie pociągu do muzeum, gdzie będzie można zwiedzić wnętrza najstarszych wagonów osobowych, poczekalnię oraz pomieszczenie dyżurnego ruchu w głównym budynku stacyjnym, zapoznać się z wystawami stałymi i czasowymi, a także przejechać drezyną wahadłową.
Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 oraz Dzień Maszynisty Kolejowego w Muzeum Kolei Wąskotorowej (sobota i niedziela, 14 i 15 września 2024 r.)
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
09:00–17:00 – udostępnienie wystaw stałych i czasowych w salach muzeum („Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984”, „Stulecie sochaczewskiej kolei wąskotorowej”, „Ciuchcie warszawskie”, „Ciuchcie warszawskie w zbiorach sochaczewskich”, „Cztery pory roku na polskich kolejach wąskotorowych” w Galerii „Semafor”, instalacja holograficzna parowozu typu „Riesa”)
09:00–17:00 – udostępnienie poczekalni oraz pomieszczenia dyżurnego ruchu w głównym budynku stacyjnym oraz wystawy czasowej pt. „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń… na kolei” zaaranżowanej w poczekalni dworcowej głównego budynku stacyjnego z 1937 r.,
09:00–17:00 – prezentacja najstarszego pasażerskiego składu wąskotorowego w muzeum
09:00–17:00 – udostępnienie wnętrz najstarszych wagonów osobowych: C101, Ch 103, Ch 1134, C1127, Ch 1251 i Ch 1123
09:00–09:15, 12:00–12:15, 15:30–15:45, 16:00–16:15 – bezpłatne uruchomienie najdłuższej stacjonarnej wąskotorowej makiety w Polsce pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”
09:20–09:40 – prezentacja makiety przez przewodnika
15:00–17:00 – bezpłatne przejażdżki drezyną wahadłową w muzealnym skansenie
W sobotę i niedzielę 14 i 15 września 2024 r. wstęp do muzeum będzie bezpłatny.
Program wycieczki pociągiem Retro w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024 oraz Dnia Maszynisty Kolejowego:
9:20-10:20 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem (muzealny skansen)
10:30 – odjazd pociągu ze stacji Sochaczew Wąskotorowy (muzeum)
11:45 – przyjazd pociągu do Wilcza Tułowskiego i spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej
12:25 – koniec spaceru i odjazd pociągu do Tułowic
12:34 – piknik z ogniskiem i dodatkowymi atrakcjami w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach*:
- sklejanie kartonowych modeli lokomotyw pracujących na sochaczewskiej kolei wąskotorowej
- kolorowanki z taborem kolei sochaczewskiej i kolei leśnej „Zamczysko”
- wykonywanie pamiątkowych fotografii z kolejarskimi rekwizytami na muzealnej ściance
- malowanie na rolce papieru jak najdłuższego pociągu kolei sochaczewskiej
- puzzle o tematyce kolejarskiej
- kolejarskie memory
- puzzle wielkoformatowe związane z koleją sochaczewską
- wielkoformatowe kostki do układania związane z koleją sochaczewską
- drewniane klocki
- modele drewnianych pociągów do zabawy
- kolejarskie monidła do robienia zdjęć
- muzealne fotoramki do robienia zdjęć
- gra terenowa z upominkami
14:14 – odjazd pociągu z Tułowic do Sochaczewa
15:00-17:00 – bezpłatne przejażdżki drezyną wahadłową w muzealnym skansenie
15:20 – powrót pociągu do stacji Sochaczew Wąskotorowy (muzeum)
17:00 – zamknięcie museum
* Pasażer może przygotować prowiant we własnym zakresie lub zakupić go w punkcie gastronomicznym (płatność tylko gotówką).
Ceny biletów na pociąg Retro:
- normalny – 43 zł
- ulgowy – 34 zł
- bez miejscówki (dla dzieci do lat 4) – 10 zł
- na przewóz roweru – 13 zł (opłata dodatkowa)
- przewóz psa – bezpłatnie (wymagana aktualna książeczka szczepień, kaganiec i smycz)
Europejskie Dni Dziedzictwa są wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej mającą na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym od 1993 r. Polska. W trakcie wydarzenia, będącego najważniejszym w Europie świętem zabytków, prowadzi się szeroko pojętą edukację historyczną i kulturalną, promuje się różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślając jednocześnie wspólne korzenie kultury europejskiej i propagując dialog międzykulturowy.
Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego to święto zainicjowane przez organizację „Autonomiczne Europejskie Związki Zawodowe Maszynistów ALE”. Zrzesza ona około 65 tysięcy maszynistów z Belgii, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Włoch, Chorwacji, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Serbii, Słowacji, Hiszpanii, Czech i Węgier. W Polsce święto obchodzone jest od 1996 r.
Zapraszamy!