W ostatnią sobotę sierpnia zakończyliśmy program „Wakacji z wąskotorówką 2024”. Za nami liczne wycieczki pociągiem Retro, lekcje muzealne i kolejowe wydarzenia oraz miłe i ciekawe spotkania na szlaku sochaczewskiej kolei wąskotorowej. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie wakacyjnego okresu w naszym muzeum.
Inauguracja wakacji
Program rozpoczęliśmy 22 czerwca specjalnym przejazdem pociągiem Retro z Sochaczewa na skraj Puszczy Kampinoskiej w ramach imprezy „Inauguracja wakacji z wąskotorówką 2024”. W tym dniu na polanie w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach na najmłodszych pasażerów czekały dodatkowe atrakcje, wśród których były m.in. muzealna gra terenowa z upominkami, kolorowanki, modele do sklejania czy zdjęcia na muzealnej ściance.
Pociąg Retro
Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się rozkładowe wycieczki pociągiem Retro, które w miesiącach wakacyjnych odbywały się trzy razy w tygodniu. W tym roku wakacyjne składy prowadziły lokomotywy spalinowe: Lxd2-342 i Lyd1-226. Poza klientami indywidualnymi i grupami rodzinnymi w naszych wagonach gościliśmy wiele grup zorganizowanych. Uzupełnieniem wycieczek standardowych był jeden kurs składu motorowego pn. „Z Ebermanem do Puszczy”. W ramach tego przejazdu jedną z głównych atrakcji były fotostopy i możliwość uwiecznienia zabytkowego pociągu, prowadzonego przez wagon motorowy MBd1-130 i spalinowóz Lyd1-226, w wielu ciekawych punktach na szlaku naszej wąskotorówki.
Lekcje muzealne
W okresie wakacyjnym grupy zorganizowane i klienci indywidualni mogli wziąć udział w różnorodnych zajęciach edukacyjnych. W naszej ofercie były zarówno lekcje stacjonarne, plenerowe, jak i wyjazdowe. W każdej z nich uczestnicy poznawali dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej i historię najcenniejszych muzealnych zabytków. W najnowszych wakacyjnych zajęciach plenerowych pt. „Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej” przybliżaliśmy ponadto historię Sochaczewa, jego związków z kolejami, a także prezentowaliśmy najważniejsze zabytki miasta. Powodzeniem cieszyła się lekcja wyjazdowa pt. „Po wąskim torze do Puszczy Kampinoskiej” odbywająca się w ramach wycieczki pociągiem Retro, a zwieńczona muzealną grą terenową z upominkami w trakcie pikniku w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach.
Obsługa przewodnicka i inne wydarzenia
W okresie wakacji zapewnialiśmy także bieżącą obsługę przewodnicką zainteresowanym zwiedzaniem sal wystawowych i skansenu taboru wąskotorowego. Uczestniczyliśmy również w imprezach okolicznościowych. 23 czerwca na terenie naszej placówki odbył się m.in. zlot miłośników kabrioletów z grupy „Mazovia Cabrio Style”, na którym zwiedzający mogli zobaczyć 25 pojazdów, od zabytkowych po te współczesne. Auta świetnie wkomponowały się w kolejową scenerię naszego skansenu. Ponadto kolejny już raz uczestniczyliśmy w organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego MAZOpikniku, który tym razem odbył się 20 lipca w Sannikach. Cyklicznie w trakcie wakacji odwiedzający naszą placówkę mogli również zwiedzić wnętrza najstarszych wagonów osobowych, tj. C 101, Ch 103, Ch 1134, C 1127, Ch 1251 i Ch 1123, poczekalnię w głównym budynku stacyjnym z 1937 r. wraz z ekspozycją czasową pt. „Żywe dziedzictwo, tradycje od pokoleń… na kolei”, a także bezpłatnie przejechać się drezyną wahadłową w skansenie.
Zakończenie wakacji
Ostatni akord naszego letniego programu nastąpił 31 sierpnia, kiedy w ramach imprezy „Zakończenie wakacji z wąskotorówką 2024” ponownie zaprosiliśmy na wyjątkowy przejazd pociągiem Retro. Podczas pikniku w tułowickiej Osadzie Puszczańskiej mali podróżnicy i miłośnicy kolejnictwa mogli spędzić ostatni wakacyjny weekend, uczestnicząc w licznych kolejowych aktywnościach czy w muzealnej grze terenowej z nagrodami. Zabawom nie było końca, dlatego też po powrocie do Sochaczewa mieliśmy dla pasażerów dodatkową niespodziankę, a mianowicie przejażdżki drezyną wahadłową w skansenie.
***
„Wakacje z wąskotorówką 2024” w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie okazały się frekwencyjnym sukcesem. W tym czasie w naszej placówce gościliśmy łącznie aż 10409 osób. Byli wśród nich m.in. uczestnicy półkolonii organizowanych przez Szkołę Podstawową im. Fryderyka Chopina w Budkach Piaseckich (pow. sochaczewski), Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Szymanowie (pow. sochaczewski), Szkołę Podstawową Specjalną „Odzyskać Radość” w Kraszewie-Czubakach (pow. płoński), Szkołę Podstawową nr 5 im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Ząbkach (pow. wołomiński), Szkołę Podstawową nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Płońsku, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Grodzisku Mazowieckim, Laboratorium Kreatywności dla Dzieci „Laborek” w Sochaczewie, Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie (pow. sochaczewski), Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie – Filia w Stanisławowie Drugim (pow. legionowski), Spółdzielnię Mieszkaniową w Piastowie (pow. pruszkowski), Parafię pw. św. Anny w Miszewie Murowanym (pow. płocki) czy park rozrywki „Julinek Park” w Lesznie (pow. warszawski zachodni), a także wychowankowie Miejskiego Przedszkola nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Sochaczewie, Niepublicznego Przedszkola Dwujęzycznego „Stacyjkowo” w Żyrardowie czy Przedszkola Małych Odkrywców w Skierniewicach. Spotkaliśmy się również z licznymi grupami seniorów, m.in. z Klubu „Senior+” w Iłowie (pow. sochaczewski), Klubu Seniora „Parostatek” w Gostyninie, Kulturalnego Klubu Seniora przy Gminnym Ośrodku Kultury w Pomiechówku (pow. nowodworski), Nauczycielskiego Klubu Seniora w Raciążu (pow. płoński), Domu Pomocy Społecznej im Bł. Abp. A. J. Nowowiejskiego w Brwilnie (pow. płocki), Domu Pomocy Społecznej „Nad Jarem” w Nowym Miszewie (pow. płocki), Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kobyłce (pow. wołomiński), Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Michałowicach (pow. pruszkowski), Oddziału w Luboniu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (pow. poznański, woj. wielkopolskie) czy z sybirakami i harcerzami z Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie). Z naszej oferty skorzystali również podopieczni. Fundacji „Uniters” w Warszawie (dzieci ukraińskich żołnierzy), Warsztatu Terapii Zajęciowej „Ja-Ty-My” w Sochaczewie, Fundacji „Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej – Młodzi Razem” z Grzybowa (pow. płocki), Stowarzyszenia „Być i Żyć” z Sokołowa Podlaskiego, członkowie Parafii pw. św. Wawrzyńca w Gliniance (pow. otwocki), klienci Biura Turystycznego Maruszaki ze Starachowic (pow. starachowicki, woj. świętokrzyskie) czy wreszcie pracownicy firmy Godel Technologies Europe Sp. z o.o. z Łodzi.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie za rok!
Monika Szymańska
Tomasz Karolak
…
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie
Fot. Tomasz Karolak, Monika Szymańska, Łukasz Popowski