W okresie zimowej przerwy od nauki w województwie mazowieckim Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie realizowało program „Ferii z wąskotorówką 2025”. Liczne atrakcje, które zaproponowaliśmy od 2 do 16 lutego br., przyciągnęły do naszej placówki rzesze miłośników kolei.
„Ferie z wąskotorówką” to jeden z naszych sztandarowych programów edukacyjnych, obecny na kulturalnej mapie Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego od blisko dziesięciu lat i cieszący się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Osią tegorocznej edycji były trzy weekendowe wydarzenia, których stałymi elementami były zimowe wycieczki pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy, a także przejażdżki drezyną wahadłową i ognisko w skansenie. Niespodzianek nie zabrakło również w budynku Centrum Edukacyjno-Turystycznego. W ramach „Inauguracji ferii z wąskotorówką 2025” (niedziela, 2 lutego) i „Zakończenia ferii z wąskotorówką 2025” (niedziela, 16 lutego) dla najmłodszych gości muzeum poprowadziliśmy Kolejowe Animacje i Kolejowe Warsztaty Plastyczne oraz zaaranżowaliśmy Kolejowy Kącik Zabaw i Kolejowe Kino Malucha. W trakcie „Karnawału na wąskim torze 2025” (niedziela, 9 lutego) odbył się z kolei bal karnawałowy dla najmłodszych „Roztańczona ciuchcia”, który ponownie zorganizowaliśmy wraz z pracownikami Anglojęzycznego Niepublicznego Przedszkola oraz Żłobka „Leśne Skrzaty” w Sochaczewie. Podczas każdej z powyższych imprez obowiązywał wstęp wolny do naszej placówki. Bezpłatny był także udział we wszystkich punktach programu.
Przez cały okres „Ferii z wąskotorówką 2025” wdrażaliśmy ponadto specjalną ofertę edukacyjną. Od wtorku do piątku realizowaliśmy dwa rodzaje kolejowych warsztatów dla grup zorganizowanych i uczestników indywidualnych. Pierwsze z nich poświęciliśmy dziejom kolei leśnej „Zamczysko” 600 mm w Puszczy Kampinoskiej. Tematyka drugich obejmowała zaś historię sochaczewskiej kolei wąskotorowej 750 mm. Zajęcia odbywały się w salach wystaw stałych „Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej” i „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984” w oparciu o prezentację multimedialną i makietę „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”. Ich dopełnieniem była prezentacja makiety wraz z uruchomieniem modeli pojazdów, pokaz archiwalnego filmu, spacer po muzealnym skansenie wśród oryginalnych pojazdów wąskotorowych, a następnie gra terenowa i ognisko.
Zimowa przerwa w nauce stanowiła również dobrą okazję, by zaplanować zwiedzanie. Nasi goście mogli zatem codziennie oglądać wszystkie ekspozycje, a więc wystawę plenerową z największą kolekcją taboru wąskotorowego w Polsce, wystawy stałe „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984” i „Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej”, której uroczysta prezentacja po drugim etapie modernizacji nastąpiła w ramach inauguracji ferii, makiety „Sochaczewska Kolej Dojazdowa” i „Stacja Ruda”, instalację holograficzną parowozu typu „Riesa”, wystawy czasowe „Ciuchcie warszawskie”, „Ciuchcie warszawskie w zbiorach sochaczewskich” oraz wystawę fotograficzną Tomasza Jankowskiego pt. „Cztery pory roku na polskich kolejach wąskotorowych” w Galerii „Semafor”. W środy udostępnialiśmy dodatkowo zamkniętą na co dzień poczekalnię dworcową w głównym budynku stacji Sochaczew Wąskotorowy z 1937 r. wraz z wystawą czasową „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń… na kolei” oraz wnętrza najcenniejszych wagonów osobowych z naszych zbiorów, tj. C 101, Ch 103, Ch 1134, C 1127, Ch 1251 i Ch 1123.
Program „Ferii z wąskotorówką 2025” w Muzeum Kolei Wąskotorowej okazał się frekwencyjnym sukcesem. Z naszej oferty w tym okresie skorzystało łącznie 1219 osób, z których 552 wzięły udział w wycieczkach pociągiem Retro. Na poprowadzonych sześciu warsztatach edukacyjnych spotkaliśmy się ze 110 uczestnikami. Dziękujemy wszystkim za odwiedziny i już teraz zapraszamy do wspólnego spędzenia ferii za rok!
Fot. Tomasz Karolak, Monika Szymańska