W piątek, 18 października br., Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie uczestniczyło w pierwszej ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Biblioteki muzealne: wczoraj, dziś, jutro”. Organizatorem wydarzenia, poświęconego szeroko rozumianemu zagadnieniu bibliotekarstwa muzealnego, była Biblioteka Muzeum Warszawy. Do głównej siedziby tej instytucji na Rynek Starego Miasta przybyło 64 przedstawicieli bibliotek z 43 placówek muzealnych.
Do udziału w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele wielu znanych, cenionych i prestiżowych jednostek muzealnych, m.in. Muzeum Śląskiego w Katowicach, Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie czy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Gościem specjalnym spotkania była Alena Petruželková, wiceprzewodnicząca Komisji Bibliotecznej Stowarzyszenia Muzeów i Galerii Republiki Czeskiej i kierownik biblioteki Muzeum-Miejsca Pamięci Narodowej Literatury Republiki Czeskiej, która zaprezentowała specyfikę działalności bibliotek muzealnych u południowych sąsiadów naszego kraju oraz ich ukonstytuowanie w tamtejszym systemie prawnym.
Jesteśmy zaszczyceni i dumni, że nasza placówka znalazła się w tak elitarnym gronie przedstawicieli bibliotek muzealnych, a do programu wydarzenia zostało włączone wystąpienie dr Marty Przygody-Stelmach pt. „Księgozbiór Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jako przykład ratowania dziedzictwa historycznego powiatu sochaczewskiego”.
W 2016 r. asystenci muzealni Centrum Edukacyjno-Turystycznego zainicjowali projekt ratowania i porządkowania księgozbioru podręcznego Muzeum Kolei Wąskotorowej, który znajdował się pierwotnie w pomieszczeniu magazynowym na poddaszu dawnego budynku stacyjnego Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej przy ul. Towarowej. Po uszkodzeniu dachu i zalaniu wnętrza została podjęta decyzja o przeniesieniu zespołu do gmachu Centrum Edukacyjno-Turystycznego przy ul. Licealnej. Od tamtej pory trwa proces systematycznego katalogowania i udostępniania go czytelnikom. Aktualnie w księgozbiorze Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie znajduje się 2654 pozycji, w tym 714 książek, 1166 druków ulotnych, 146 tytułów czasopism oraz dokumenty elektroniczne, mapy i rękopisy.
Serdecznie dziękujemy Bibliotece Muzeum Warszawy za zaproszenie, gratulujemy pomysłu i życzymy dalszych sukcesów w realizacji upowszechniania problematyki bibliotek muzealnych.
Marta Przygoda-Stelmach
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie
Fot. Marta Przygoda-Stelmach, Renata Broniek