W sobotę, 30 listopada br. w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie obchodziliśmy czterdziestą rocznicę zamknięcia ruchu planowego na Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. W związku z tym dla odwiedzających naszą placówkę przewidzieliśmy wstęp wolny i przygotowaliśmy liczne kolejowe atrakcje.
Osią imprezy rocznicowej pt. „Czterdziestolecie zamknięcia Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej” były dwa bezpłatne przejazdy pociągiem Retro do stacji Sochaczew Chodaków i z powrotem. Drugi ze składów wyruszył w trasę dokładnie o godzinie 15:35 – tej samej, o której 30 listopada 1984 r. odprawiono ostatni pociąg rozkładowy z Sochaczewa do Wyszogrodu, kończąc jednocześnie działalność Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej, stanowiącej przez kilkadziesiąt lat nieodłączny element życia codziennego mieszkańców Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej.
W programie wydarzenia uwzględniliśmy również wiele dodatkowych aktywności. W skansenie nasi goście mogli przejechać się lokomotywą spalinową Lxd2-342 i drezyną wahadłową, zwiedzić niedostępne na co dzień wnętrza parowozów dawnej Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej, a więc PKS 3 i Px29-1704, oraz najcenniejszych wagonów osobowych, tj. C 101, Ch 103, Ch 1134, C 1127, Ch 1251 i Ch 1123, a także wziąć udział w warsztatach praktycznych, by pod kierunkiem ekspertów z Instytutu Kolejnictwa wykonywać m.in. pomiary szerokości i przechyłki toru, poziomu, równości i twardości szyn, profili, szerokości i średnicy kół czy wysokości zderzaków. Rozpaliliśmy ponadto ognisko, w którym każdy mógł upiec kiełbaskę. Obok czynny był punkt gastronomiczny z ciepłymi posiłkami.
Z kolei w gmachu Centrum Edukacyjno-Turystycznego udostępniliśmy „Kolejowy kącik zabaw” i „Kolejowe kino malucha” oraz zorganizowaliśmy pokazy dwóch kolejek w skali G – muzealnej i prezentowanej przez Nadwarciańską Kolej Drezynową. W ramach prowadzonych równolegle kolejowych warsztatów muzealnych uczestnicy wykonywali pamiątkowe layouty związane z obchodami.
Przez cały dzień czynne otwarte były nasze wystawy stałe i czasowe, w tym zaaranżowana na ekspozycję poczekalnia dworcowa w głównym budynku stacyjnym dawnej Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Przed odjazdem drugiego z pociągów odbyło się wreszcie kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984” i muzealnym skansenie, które poprowadził kierownik muzeum Łukasz Popowski.
Każdy nasz gość otrzymał w tym dniu bezpłatną okolicznościową widokówkę z pamiątkowym stemplem i datownikiem.
Uroczystości spotkały się z dużym zainteresowaniem. Wspólnie z nami świętowało 281 miłośników kolejnictwa w różnym wieku, a 160 z nich towarzyszyło nam w jubileuszowych przejazdach.
Dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia przy najbliższej okazji!