06.06.2023
Zdjęcie przedstawia grupę osób zgromadzonych na zewnątrz w słoneczny dzień. W tle widać niebieskie niebo i drzewa, a osoby stojące przy stoisku z baldachimem oraz wokół rozłożonych zabawek na ziemi wyglądają na zaangażowane w aktywności związane z wydarzeniem. Dzieci i dorośli przemieszczają się między stoiskami oraz atrakcjami na świeżym powietrzu.

W sobotę 3 czerwca 2023 r. już po raz ósmy świętowaliśmy w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie Dzień Dziecka. Impreza stworzona z myślą o najmłodszych miłośnikach kolejnictwa jak zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem i zakończyła się niemałym sukcesem. Odwiedziło nas bowiem tego dnia aż 1106 osób!

Od godziny 12:00 do 17:00 młodzi miłośnicy kolejnictwa mogli skorzystać z wielu atrakcji. Główną z nich były dwa bezpłatne przejazdy muzealnym pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy. Skład prowadzony był przez lokomotywę parową Px29-1704 oraz lokomotywę spalinową Lxd2-342, które ciągnęły sześć zabytkowych wagonów typu 1Aw.

Ponadto w skansenie można było skorzystać z wielu innych niespodzianek dla najmłodszych. W tym roku szczególnie wyróżniały się te, przygotowane przez grupę „Elsa i spółka” oraz Anglojęzyczne Niepubliczne Przedszkole oraz Żłobek „Leśne Skrzaty”. Animatorki z „Elsy i spółki” wykonywały z najmłodszymi łapacze snów z motywem pociągu, modelowały balony i prezentowały inne niespodzianki. Anglojęzyczne Niepubliczne Przedszkole oraz Żłobek „Leśne Skrzaty” w ramach „Kolejowych animacji” nanosiły kolejowe tatuaże, malowały buźki, puszczały bańki mydlane, zaplatały kolorowe warkoczyki, modelowały zwierzątka z baloników oraz realizowały zabawy z chustą animacyjną.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się też inne atrakcje przygotowane przez pracowników placówki takie jak „Kolejowy Kącik Zabaw”, Kolejowa Muzealna Gra Terenowa pn. „Po wąskim torze z kolejami leśnymi” z nagrodami, czy przejazdy drezyną wahadłową. W ramach „Kolejowego Kącika Zabaw” w muzealnym skansenie można było pobawić się kolejowym memory, drewnianymi klockami oraz takimi pociągami związanymi z kolejami leśnymi, poukładać kolejowe puzzle wielkoformatowe oraz wielkoformatowe kostki związane z koleją sochaczewską, pokolorować kolejowe kolorowanki z taborem kolei sochaczewskiej i kolei leśnej, sklejać kartonowe modele lokomotyw, a także namalować „Pociąg marzeń” z jak największą ilością wagonów.

W trakcie wydarzenia odwiedził nas autor wystawy obecnie znajdującej się w Galerii „Semafor” Pan Janusz Dziurawiec, który przekazał kilka słów do dzieci zachęcając do codziennych plastycznych zabaw.

Zapraszamy do zapoznania się z bogatą fotorelacją z tego dnia i do zobaczenia za rok!

Fot. Łukasz Popowski, Monika Szymańska

Dzień Dziecka w stylu Retro 2023 – fotorelacja