Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce

Ok, zamknij
06.06.2024

Dziewiąta edycja „Dnia Dziecka w stylu Retro” w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbyła się w minioną sobotę 1 czerwca 2024 r. Impreza tworzona pierwotnie wespół z Radiem Sochaczew zawsze cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych miłośników kolejnictwa. Tak również było i tym razem! Mimo opadów deszczu, które częściowo zakłóciły wydarzenie, w ciągu całego dnia naszą placówkę odwiedziło aż 775 osób!

 

W trakcie biletowanego rozkładowego pociągu Retro jego najmłodszym pasażerom zaproponowaliśmy atrakcje specjalne na pikniku nad rzeką Łasicą w „Osadzie Puszczańskiej” w Tułowicach. Jednocześnie od godziny 12:00 do 17:00 na terenie muzeum mali miłośnicy kolejnictwa mogli skorzystać z wielu innych aktywności, które przygotowaliśmy właśnie z myślą o nich. Główną z nich były trzy bezpłatne przejazdy pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy. Skład prowadzony był przez lokomotywy spalinowe Lyd1-226 oraz Lxd2-342, które ciągnęły siedem zabytkowych wagonów typu 1Aw, za każdym razem niemal w całości wypełnionych uśmiechniętymi pasażerami.

 

Ponadto w skansenie można było skorzystać z wielu innych niespodzianek dla najmłodszych. Ponownie w tym roku zaprosiliśmy do współpracy Agencję Eventową „Elsa i Spółka”, a także Anglojęzyczne Niepubliczne Przedszkole oraz Żłobek „Leśne Skrzaty”. Animatorki z „Elsy i Spółki” tym razem zaproponowały w skansenie podchody z naklejkami, zabawy ruchowe o tematyce kolejowej, balonowe zoo oraz malowanie twarzy. Natomiast pracownice z Anglojęzycznego Niepublicznego Przedszkola oraz Żłobka „Leśne Skrzaty” nanosiły kolejowe tatuaże, malowały buźki, puszczały bańki mydlane, zaplatały kolorowe warkoczyki, modelowały zwierzątka z baloników oraz realizowały zabawy z chustą animacyjną. Niewiele mniejszym powodzeniem cieszyły się też inne atrakcje przygotowane przez pracowników muzeum takie jak „Kolejowy Kącik Zabaw”, Kolejowa Muzealna Gra Terenowa, czy przejazdy drezyną wahadłową. W ramach „Kolejowego Kącika Zabaw” w muzealnym skansenie można było pobawić się kolejowym memory, drewnianymi klockami oraz takimi pociągami związanymi z kolejami leśnymi, poukładać kolejowe puzzle wielkoformatowe oraz wielkoformatowe kostki związane z koleją sochaczewską, pokolorować kolejowe kolorowanki z taborem kolei sochaczewskiej i kolei leśnej „Zamczysko”, sklejać kartonowe modele lokomotyw, wykonywać zdjęcia w kolejowych monidłach i fotoramkach, a także namalować „Pociąg marzeń” z jak największą ilością wagonów. Przez całą imprezę w skansenie płonęło ognisko, na którym można było upiec sobie kiełbaskę, natomiast nieodległe stoisko muzeum oferowało materiały promocyjne oraz możliwość obserwacji w ruchu modelu pociągu w skali G (1:22,5).

 

Zapraszamy do zapoznania się z bogatą fotorelacją z tego dnia i do zobaczenia za rok!

 

Fot. Monika Szymańska/ Tomasz Karolak/ Radosław Konieczny/ Wiesław Zabłocki/ Ewa Burzyńska


Dzień Dziecka 2024