23.11.2021

Zbliża się Dzień Kolejarza, a więc święto o długiej, sięgającej XIX w. tradycji, które zwyczajowo przypada 25 listopada, kiedy wspominamy św. Katarzynę Aleksandryjską, patronkę kolejarzy. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, jak co roku, włącza się w jego obchody.

W 2021 r. na świętowanie Dnia Kolejarza zapraszamy do naszej placówki 25 i 27 listopada. W obydwa dni wszyscy byli i obecni pracownicy kolei otrzymają bezpłatne bilety wstępu do muzeum. Główna część obchodów odbędzie się w najbliższą sobotę, czyli 27 listopada. Nasi goście będą mieli wówczas możliwość zwiedzenia wystaw stałych i czasowych, wzięcia udziału w bezpłatnym zwiedzaniu skansenu z przewodnikiem i obejrzenia na co dzień nieudostępnianych wnętrz trzech wyjątkowych wagonów osobowych. Ponadto w godzinach popołudniowych w ramach zainagurowanego w październiku br. cyklu prelekcji kolejowych pt. „Kolej na historię” odbędzie się spotkanie autorskie z Michałem Odolczykiem, twórcą książki pt. „14:25 do Irkucka. Moja Syberia”. Publikacja jest reportażem z podróży Koleją Transsyberyjską i jak napisał sam autor: „spora część została napisana na Syberii właśnie”. Michał Odolczyk to mieszkaniec powiatu sochaczewskiego, miłośnik kolei, który odbył kilka podróży po rosyjskich drogach żelaznych. W wydarzeniu weźmie udział również Jakub Milewski, uczestnik syberyjskiej wyprawy i autor fotografii do wydawnictwa. Na spotkanie zapraszamy w godzinach 18:00–20:00. Już od 17:00 dla wszystkich zainteresowanych będzie obowiązywał bezpłatny wstęp do muzeum.

Program obchodów „Dnia Kolejarza 2021” w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

25 listopada 2021 r. (czwartek):

• 9:00–17:00 – bezpłatny wstęp w godzinach pracy muzeum dla byłych i obecnych pracowników kolei za okazaniem legitymacji służbowej.
  • 9:00–17:00 – udostępnienie wystaw w gmachu Centrum Edukacyjno-Turystycznego, a więc ekspozycji stałej „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984”, ekspozycji czasowych „Ciuchcie warszawskie”, „Ciuchcie warszawskie w zbiorach sochaczewskich” i „160 lat Petersbursko-Warszawskiej Drogi Żelaznej”, makiet TT i H0e „Sochaczewska Kolej Dojazdowa” (najdłuższej stacjonarnej makiety wąskotorowej w Polsce) oraz wystawy malarskiej „Stacjowo” Marka Cieśli w galerii „Semafor”.

27 listopada 2021 r. (sobota):

• 9:00–17:00 – udostępnienie wnętrz wagonów osobowych: ABxhpi 2281 (salonka generalska z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce), C 101 (salonka dyrektora cukrowni „Kruszwica”) oraz Ch 1123 (z kolei przeworskiej).
  • 9:00–17:00 – udostępnienie wystaw stałych i czasowych w gmachu Centrum Edukacyjno-Turystycznego (jw.).
  • 11:00 – bezpłatne zwiedzanie skansenu z przewodnikiem.
  • 13:00 – bezpłatne zwiedzanie skansenu z przewodnikiem.
  • 18:00 – spotkanie autorskie z Michałem Odolczykiem, twórcą książki pt. „14:25 do Irkucka. Moja Syberia”, i Jakubem Milewskim, autorem fotografii do tejże publikacji (w ramach cyklu „Kolej na historię”).

Fot.  www.onthegotours.com

kolej transsyberyjska