15.09.2022
Mężczyzna w mundurze kolejowym i czapce siedzi we wnętrzu parowozu wychylając głowę przez okno kabiny. Parowóz ma kolor czarny, jest zadbany i wydobywa się z niego para. Na parowozie widoczne są czerwone elementy oraz białe napisy, w tym numery taborowe.
W piątek 16 września przypada Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego.

Z tej okazji, a także w związku ze zbliżającymi się obchodami jubileuszu stulecia sochaczewskiej kolei wąskotorowej zapraszamy do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, gdzie dla odwiedzających przygotowaliśmy specjalny program.

W tym dniu w naszej placówce odbędzie się pierwsze z cyklu spotkań pt. „Z dziejów ziemi sochaczewskiej”. Imprezę zorganizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem „Nasz Zamek”, które na realizację tegoż projektu otrzymało dofinansowanie z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego.

Tematem wydarzenia będą dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej oraz jej wpływ na Sochaczew i powiat sochaczewski. Po części teoretycznej w formie wykładu z prezentacją multimedialną odbędzie się pokaz archiwalnego filmu z połowy lat 70. przedstawiającego przejazd pociągu sochaczewskiej kolei wąskotorowej na odcinku Sochaczew – Wyszogród, a następnie prezentacja makiety kolejowej pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa” oddającej w miniaturze szlak naszej wąskotorówki z lat 60. oraz przełomu lat 70. i 80. XX w. Na zakończenie nasi goście zapoznają się w skansenie z taborem stricte związanym z funkcjonowaniem kolei sochaczewskiej w okresie przedmuzealnym.
Spotkanie skierowane jest do młodzieży i wszystkich miłośników historii lokalnej, odbędzie się w godzinach 10:00–13:00.

Wstęp do muzeum w ramach wydarzenia będzie bezpłatny.

Dzień Maszynisty 2022 w Muzeum Kolei Wąskotorowej