16.09.2022
Grafika promocyjna przedstawia młodą parę w tradycyjnych strojach ludowych, gdzie mężczyzna patrzy w prawo, a kobieta w lewo. Strój mężczyzny to biała koszula i czarny kamizelka, kobieta ma białą bluzkę i koralowy naszyjnik. Tło jest podzielone na dwa kolory: błękitny po lewej i turkusowy po prawej stronie, z tytułem

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie już po raz kolejny włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczna jubileuszowa 30. edycja akcji odbywa się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. Dziedzictwo łączy pokolenia, przeszłość z przyszłością i pozwala, by wszyscy integrowali się wokół lokalnych zabytków. Jako placówka muzealna jesteśmy dobrym tego przykładem, zwłaszcza w roku jubileuszu stulecia sochaczewskiej kolei wąskotorowej, która połączyła już kilka pokoleń, a nadal zachwyca i inspiruje kolejne. Zapraszamy zatem w nasze progi w dniach 17 i 18 września br., przygotowaliśmy bowiem dla odwiedzających kilka atrakcji.

W ramach wydarzenia zarówno w sobotę (17 września), jak i w niedzielę (18 września) odbędzie się specjalna wycieczka pociągiem Retro do Puszczy Kampinoskiej, w trakcie której na polanie w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach zaaranżowane zostaną atrakcje popularyzujące zdeponowane w naszej jednostce dziedzictwo kultury technicznej. W związku z tym najmłodsi miłośnicy kolejnictwa, korzystając z kolorowanek, sklejając papierowe modele lokomotyw czy biorąc udział w grze terenowej pn. „Stulecie sochaczewskiej kolei wąskotorowej”, będą mieli szansę zapoznać się z wybranymi przykładami historycznego taboru kolei sochaczewskiej.

W samym muzeum będzie można obejrzeć wystawy stałe i czasowe, w tym ekspozycję „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984” czy najdłuższą stacjonarną makietę wąskotorową w Polsce pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa” przenoszącą w realia modelarskie historyczny szlak kolei sochaczewskiej. W naszym skansenie, w którym prezentujemy największą kolekcję taboru wąskotorowego w Polsce, specjalnie na tę okazję udostępnimy wnętrza wybranych pojazdów (m.in. salonki generalskiej i salonki dyrektora cukrowni „Kruszwica”).

Europejskie Dni Dziedzictwa są wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej mającą na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym od 1993 r. Polska. W trakcie wydarzenia, będącego najważniejszym świętem zabytków Europy, prowadzi się szeroko pojętą edukację historyczną i kulturalną, promuje się różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślając jednocześnie wspólne korzenie kultury europejskiej i propagując dialog międzykulturowy.

Program wycieczki pociągiem Retro w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022:

• 9:15–10:15 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem (skansen);
  • 10:30 – odjazd pociągu ze stacji Sochaczew Wąskotorowy (muzeum);
  • 11:45 – przyjazd pociągu do Wilcza Tułowskiego i spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej;
  • 12:25 – koniec spaceru i odjazd pociągu do Tułowic;
  • 12:34 – piknik z ogniskiem i dodatkowymi atrakcjami w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach, m.in. sklejanie kartonowych modeli lokomotyw pracujących na sochaczewskiej kolei wąskotorowej (parowozu Px29-1704 i spalinowozu Lxd2-342), kolejowe kolorowanki z taborem kolei sochaczewskiej, malowanie „Pociągu Marzeń” na wielkoformatowym kartonie, gra terenowa z upominkami pt. „Stulecie sochaczewskiej kolei wąskotorowej”, pamiątkowe fotografie z kolejowymi rekwizytami na muzealnej ściance;
  • 14:14 – odjazd pociągu do Sochaczewa;
  • 15:20 – przyjazd pociągu do muzeum;
  • 17:00 – zamknięcie muzeum.

Ceny biletów

• normalny – 38 zł;
  • ulgowy – 31 zł;
  • bez miejscówki (dla dzieci do lat 4) – 10 zł;
  • na przewóz roweru – 11 zł (opłata dodatkowa);
  • przewóz psa – bezpłatnie (wymagana aktualna książeczka szczepień, kaganiec i smycz).

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022 na stulecie sochaczewskiej kolei wąskotorowej