W niedzielę 17 września Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie świętowało Europejskie Dni Dziedzictwa. Dzień wcześniej, 16 września, swoje święto obchodzili również maszyniści. Z okazji tak ważkich wydarzeń w naszej placówce nie mogło zabraknąć akcentów przypominających o regionalnym dziedzictwie historycznym, jak również o roli i udziale maszynistów w jego wymiarze kulturowym. Wszyscy odwiedzający naszą placówkę mogli skorzystać tego dnia z przygotowanych specjalnie na ten dzień dodatkowych atrakcji, realizowanych zarówno podczas wycieczki pociągiem Retro, jak i na terenie muzealnego skansenu.
Dzięki opowieściom przewodników pasażerowie pociągu Retro mogli bliżej zapoznać się z dziedzictwem historycznym Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej. W trakcie zwiedzania muzealnego skansenu turyści zaznajomili się z największym zespołem taboru wąskotorowego zgromadzonym w Polsce oraz historycznymi zabudowaniami stacji Sochaczew Wąskotorowy. Następnie, podczas klimatycznej wycieczki, mogli usłyszeć o atrakcjach turystycznych znajdujących się w bliskiej odległości od szlaku kolei wąskotorowej. Przede wszystkim zapoznać się można było z historią zamku w Sochaczewie, dziejami sochaczewskich ratuszy wraz z ofertą Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, związkami najsłynniejszego polskiego kompozytora z ziemią sochaczewską w ścisłym związku z prezentacją Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli, przeszłością i teraźniejszością kościoła obronnego w Brochowie, dworu szlacheckiego w Tułowicach, jak również Puszczy Kampinoskiej, gdzie bogactwo przyrodnicze łączy się z dziedzictwem kulturowym naszego kraju. W trakcie wydarzenia nie zapomnieliśmy naturalnie o najmłodszych. Dzięki aktywnościom zorganizowanym w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach mieli oni okazję lepiej poznać historyczny tabor sochaczewskiej kolei wąskotorowej i kolei leśnej „Zamczysko”, funkcjonującej w Puszczy Kampinoskiej w latach 1916/1917-1960. Do dyspozycji mieli sklejanie kartonowych modeli lokomotyw pracujących na sochaczewskiej kolei wąskotorowej, kolorowanki z taborem kolei sochaczewskiej i kolei leśnej, rysowanie jak najdłuższego pociągu na rolce papieru oraz kolejowe memory. Tego dnia wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszyła się muzealna gra terenowa ukierunkowana na dziedzictwo kulturowe ziemi sochaczewskiej ze szczególnym uwzględnieniem kolei leśnej „Zamczysko”. Gra zakończona została quizem z nagrodami ufundowanymi przez biuro programowe Europejskich Dni Dziedzictwa oraz naszą placówkę.
Równolegle w muzeum oferowaliśmy dodatkowe atrakcje. W poczekalni głównego budynku stacyjnego z 1937 r. specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy nową wystawę czasową pt. „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń…na kolei”, prezentującą poszczególne zawody kolejowe w oparciu o materiały związane głównie z sochaczewską wąskotorówką. Ponadto przez cały dzień w skansenie otwarte były, niedostępne na co dzień, wnętrza trzech zabytkowych wagonów osobowych, tj. salonki generalskiej (ABxhpi 2281), salonki dyrektora cukrowni „Kruszwica” (C 101) oraz wagonu o oznaczeniu Ch 1123. Wstęp tego dnia na muzealny skansen i wszystkie ekspozycje był bezpłatny.
Wszystkim, którzy tego dnia byli z nami, dziękujemy za wspólne świętowanie i już teraz zapraszamy za rok.
Fot. Monika Szymańska, Tomasz Karolak