12.01.2024
Czerwona lokomotywa wąskotorowa stoi na torach, a jej powierzchnia jest przykryta lekką warstwą śniegu. Obok lokomotywy widać inny zielony wagon kolejowy oraz ciąg kolejnych wagonów ciągnących się wzdłuż torów. Teren wokół torów pokrywa biały puch, a tło obrazu stanowi zimowe niebo.

Ferie 2024 w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rozpoczynamy już w najbliższą sobotę, 13 stycznia br. W ramach wydarzenia pn. „Inauguracja ferii z wąskotorówką 2024” zaplanowaliśmy pierwszy w tym roku zimowy przejazd pociągiem Retro, jak i inne atrakcje. W tym dniu wstęp do muzeum będzie bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na rozpoczęcie ferii 2024 do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Główną atrakcją dnia będzie przejazd naszym zabytkowym pociągiem. Skład Retro o 14.30 wyruszy na pierwszy w tym roku zimowy kurs na trasie Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. Po powrocie z wycieczki w budynku Centrum Edukacyjno-Turystycznego będą kontynuowane dodatkowe atrakcje. W jednej z sal dydaktycznych zorganizujemy Kolejowy Kącik Malucha oraz Kolejowe Kino Malucha, w drugiej zaś poprowadzimy warsztaty plastyczne. O godzinie 15:30 w muzealnym skansenie zapłonie ognisko, w którym każdy będzie mógł upiec kiełbaskę (prowiant we własnym zakresie), a następnie skonsumować ją w stojącym nieopodal zabytkowym wagonie osobowym typu 1Aw.

Przez cały dzień udostępnione będą również wszystkie muzealne ekspozycje, w tym wystawa stała „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984”, jak i wystawy czasowe, tj. „Stulecie sochaczewskiej kolei wąskotorowej”, „Ciuchcie warszawskie”, „Ciuchcie warszawskie w zbiorach sochaczewskich”, wystawa malarska „Podróże w przeszłość” w Galerii „Semafor” oraz wystawa czasowa „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń… na kolei” zaaranżowana w poczekalni dworcowej głównego budynku stacyjnego z 1937 r. Ponadto wyjątkowo będzie można zwiedzić wnętrza nieudostępnionych na co dzień wagonów, takich jak salonka generalska lub salonka dyrektora cukrowni „Kruszwica”. Jedną z większych atrakcji będzie jednak możliwość obejrzenia dwóch nowych projektów, które ostatnio powstały w muzeum. Chodzi o ukończoną w pełni i otwartą przed feriami makietę „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”, jak też instalację holograficzną parowozu typu „Riesa”.

Program wydarzenia wygląda następująco.

„Inauguracja ferii z wąskotorówką 2024” – sobota, 13 stycznia 2024 r. (wstęp bezpłatny):

9:00–17:00 – udostępnienie muzealnych wystaw stałych i czasowych w budynku Centrum Edukacyjno-Turystycznego;
9:00–17:00   –  udostępnienie wystawy   czasowej   pt.   „Żywe   dziedzictwo – tradycje   od pokoleń… na kolei” zaaranżowanej w poczekalni
dworcowej głównego budynku stacyjnego z 1937 r.;
9:00–17:00 – prezentacja hologramu parowozu „Riesa”;
9:00–17:00 – udostępnienie wnętrz wagonów osobowych: ABxhpi 2281 (salonka generalska), C101 (salonka dyrektora cukrowni „Kruszwica”) oraz Ch 1123;
14:30–15:30 – przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy* (bilet w cenie 10 zł od osoby);
15:30–16:30 – warsztaty plastyczne;
15:30–16:30 – Kolejowy Kącik Malucha;
15:30–16:30 – Kolejowe Kino Malucha;
15:30–17:00 – ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).

* Wydawanie biletów rozpoczniemy w muzealnej kasie o godzinie 9:00 w dniu wydarzenia. Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń. Muzeum z przyczyn technicznych zastrzega możliwość odwołania poszczególnych kursów lub zmiany programu wycieczki.

„Ferie z wąskotorówką 2024” potrwają do 27 stycznia. Program jest dostępny tutaj.

Fot. Tomasz Jankowski

tel. +48 46-862-59-75 wew. 2