Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce

Ok, zamknij
10.02.2020

W minioną sobotę, 8 lutego br., Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odwiedzili wyjątkowi goście. Byli wśród nich supermani, rycerze, czarodziejki, księżniczki i wiele innych bajkowych postaci, a wszyscy przybyli z okazji balu karnawałowego, który zorganizowany wespół z Przedszkolem „Leśne Skrzaty”, odbywał się w naszej placówce w ramach wydarzenia „Karnawał na wąskim torze 2020”.

„Karnawał na wąskim torze 2020” to już druga muzealna impreza realizowana w związku z trwającym od 11 stycznia br. programem „Ferii z wąskotorówką 2020”. Zimową przerwę od nauki dla województwa mazowieckiego postanowiliśmy rozpocząć w karnawałowym stylu, dbając jednocześnie, aby nie zabrakło również typowo kolejowych atrakcji. O godzinie 11:00 z muzeum wyruszył zatem drugi tej zimy pociąg Retro, który powiózł wszystkich chętnych na wycieczkę do stacji Sochaczew Chodaków. Kolejne niespodzianki czekały na pasażerów po powrocie zabytkowego składu. Już na peronie podróżnych powitał Leśny Skrzat, który w samo południe poprowadził najmłodszych na wyjątkowy bal karnawałowy pn. „Roztańczona ciuchcia”. Oprócz tańców w rytm znanych dziecięcych przebojów było też mnóstwo ciekawych gier i zabaw przygotowanych i poprowadzonych przez animatorki z Przedszkola „Leśne Skrzaty”, wśród nich m.in. zabawy z chustą animacyjną, worek przebieranek, taniec z balonami, malowanie buziek czy skręcanie balonowych cudaków. Na zakończenie odbył się również wybór króla i królowej balu, a fantazyjne stroje karnawałowe zostały nagrodzone upominkami.

Dla nieco zmęczonych pląsami w sali obok odbywały się kolejowe warsztaty plastyczne, podczas których dzieci, jak również, co nas bardzo cieszy, ich opiekunowie, sklejali kartonowe modele pojazdów wąskotorowych, w tym m.in. tych ściśle związanych z koleją sochaczewską, a więc lokomotywy spalinowej Lxd2, zwanej Rumunem, która chwilę wcześniej prowadziła pociąg Retro, oraz parowozu Px29-1704. Można było ponadto wykonać kolejowy layout lub po prostu pokolorować kolejowe kolorowanki.

Wszyscy odwiedzający naszą jednostkę z chęcią korzystali z ogniska, które przez cały czas płonęło na terenie muzealnego skansenu. Tym samym często odwiedzany był specjalnie udostępniony wagon barowy, który idealnie służył do konsumpcji upieczonych kiełbasek. W jego wnętrzu na wszystkich czekała również gorąca herbata i kawa.

„Karnawał na wąskim torze 2020” możemy uznać za bardzo udane wydarzenie, czego najlepszym dowodem były uśmiechnięte twarze małych karnawałowiczów oraz łączna frekwencja, która wyniosła tego dnia 136 osób. Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę, zapraszając do ponownych odwiedzin w przyszłości.

Wyrazy wdzięczności za współpracę w organizacji i realizacji balu karnawałowego kierujemy również do Przedszkola „Leśne Skrzaty” z Pawłem Bednarskim i Iwoną Dumałą na czele, a przedszkolnym animatorkom, Magdalenie Nowakowskiej i Katarzynie Tomaszewskiej, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie w zabawę.

Jednocześnie zawiadamiamy, iż w muzeum w najbliższym czasie odbędą się jeszcze dwa interesujące wydarzenia. Już teraz zapraszamy 22 lutego (sobota) na „Zakończenie ferii z wąskotorówką 2020” oraz 23 lutego (niedziela) na uroczyste otwarcie makiety kolejowej „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”. W trakcie obu imprez wśród licznych atrakcji nie zabraknie również zimowych przejazdów pociągiem Retro. O szczegółach poinformujemy już wkrótce.

Monika Szymańska
Tomasz Karolak

Fot. Marta Przygoda, Łukasz Popowski, Tomasz Karolak


z5e4aa43fd8942