24.04.2023

W piątek, 21 kwietnia do naszej placówki zawitali uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie (pow. sochaczewski), którzy wzięli udział w lekcji muzealnej pt. „W 80 dni dookoła świata… koleją wąskotorową”. W trakcie zajęć wprowadziliśmy uczestników w klimat kolejowej przygody. W ciekawe zakątki udaliśmy się wraz z bohaterami powieści Juliusza Verne’a pt. „W 80 dni dookoła świata”. Podróż, odbyta przez nich w dużej mierze koleją, pozwoliła w przystępny sposób przybliżyć „wiek pary”, jak nazwano XIX wiek, w ciągu którego ten środek transportu zrewolucjonizował życie ludzi na całym świecie. Na przykładzie opisanych w książce barwnych przygód, pięknych krajobrazów i cennych zabytków architektury przedstawiliśmy również naszym słuchaczom zagadnienie turystyki kolejowej będącej jednym z najważniejszych obszarów działalności Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Część literacką, poprowadzoną na podstawie wybranych fragmentów dzieła francuskiego pisarza, uzupełniły warsztaty plastyczne oparte na metodzie scrapbookingu, w ramach których nasi goście wykonali wyjątkowe prace plastyczne inspirowane „wiekiem pary” i klimatem rewolucji przemysłowej. Spotkanie zwieńczył spacer po muzealnym skansenie, gdzie wśród zabytkowych pojazdów wąskotorowych znajdują się również eksponaty o XIX-wiecznej metryce.

Dziękujemy za odwiedziny!

Fot. Marta Przygoda, Monika Szymańska