18.05.2022
Klasyczna parowa lokomotywa wąskotorowa jest podświetlona kolorowym światłem podczas nocnego wydarzenia. Na pierwszym planie widoczna jest okrągła lampa lokomotywy świecąca na biało, z odbłyśnikiem w kolorze niebieskim. Tłum ludzi zwiedza muzealne ekspozycje, a w tle rozpościera się niebieskie niebo przetykane światłami.

14 maja odbyła się Noc Muzeów. W Muzeum Kolei Wąskotorowej była ona wyjątkowa, bo miała miejsce w roku jubileuszu 100-lecia sochaczewskiej kolei wąskotorowej.

Program wydarzenia obfitował w wiele atrakcji, m.in.: zwiedzanie niedostępnej na co dzień poczekalni oraz pomieszczenia dyżurnego ruchu w głównym budynku stacyjnym, Kolejową Muzealną Grę Terenową pn. „Stulecie sochaczewskiej kolei wąskotorowej”, przejazdy drezyną wahadłową, ognisko z kiełbaskami, pokaz prac torowych, zwiedzaniem wnętrza salonki generalskiej ABxhpi 2281, czy pokazem filmu „Pociąg” z 1959 r. w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

Niewątpliwym gwoździem programu były przejazdy pociągiem retro prowadzone przez parowóz. Ten popołudniowy wyruszył do Chodakowa, skąd pasażerowie przesiedli się do autokarów do Żalazowej Woli, gdzie zwiedzili Dom Urodzenia Fryderyka Chopina. Z kolei dwa wieczorne przejazdy, w niesamowitej scenerii kolorowych świateł i dymu, miały miejsce do przystanku Sochaczew Miasto.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili w to święto nocnego zwiedzania i zapraszamy już za rok.

Fot. Ł. Popowski, M. Przygoda, M. Szymańska, T. Karolak

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Kolei Wąskotorowej - fotorelacja