Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce

Ok, zamknij
18.05.2023
Małe dziecko siedzi na kolorowej podłodze, która wygląda jak wielka kolorowanka, trzymając kredkę w dłoniach. Za dzieckiem znajdują się zadbana parowa lokomotywa oraz kolejne pojazdy szynowe. Scena rozgrywa się na zewnątrz, w trakcie dnia, a niebo jest stosunkowo jasne, co sugeruje, że może być to zmierzch lub świt.

W sobotę, 13 maja, w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbyła się kolejna „Noc Muzeów 2023”, która od 2016 r. na stałe zagościła w kalendarzu muzealnych wydarzeń, będąc jednym z najważniejszych w roku. Dla wszystkich gości przygotowaliśmy program, dzięki któremu w ciekawy sposób chcieliśmy zaprezentować bogate muzealne zbiory i różnorodną działalność naszej placówki.


Główną i zarazem największą atrakcją tego dnia była wycieczka do Żelazowej Woli. Specjalny przejazd, którego nazwa już zapadła wielu turystom w pamięci – „Do Chopina pod parą”, łączy ofertę naszej placówki z Domem Urodzenia Fryderyka Chopina i Parkiem w Żelazowej Woli. Dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, już kolejny raz udało się zorganizować ten wyczekiwany przez wielu przejazd zabytkowym składem, prowadzonym przez jedyny czynny parowóz na Mazowszu, czyli parowóz Px29-1704. Po dotarciu na miejsce uczestnicy wycieczki mogli brać udział w licznych atrakcjach. Przede wszystkim mieli okazję wysłuchać recitalu w wykonaniu Ewy Leszczyńskiej (sopran i fortepian) i Pawła Popko (fortepian), zaś po koncercie mieli możliwość skorzystania z gry terenowej, warsztatów dla najmłodszych czy oprowadzania z przewodnikiem.


Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się dwa nocne kursy pociągu Retro na odcinku Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy, realizowane składami zestawionymi z parowozu Px29-1704, pięciu wagonów typu 1Aw oraz lokomotywy spalinowej Lxd2-342. Podczas każdego z trzech wymienionych przejazdów pociąg każdorazowo zatrzymywał się na przystanku Sochaczew Miasto, dzięki czemu pasażerowie po przejściu 750 metrów mogli zwiedzić także Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, które przygotowało na ten dzień również swoje ciekawe propozycje.


Na terenie naszego muzeum można było zaś skorzystać z wielu innych aktywności. Oprócz możliwości zwiedzania ekspozycji stałych i czasowych, m.in. wystawy stałej pn. „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984”, a także niedawno rozbudowanej o moduł kolei leśnej makiety pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”, udostępniona została historyczna poczekalnia wraz z pomieszczeniem dyżurnego ruchu w głównym budynku stacyjnym z 1937 r. Tu zaprezentowana została podróżnicza wystawa fotograficzna Romualda Markiewicza pt. „Koleją po Europie”. Fotografie przedstawiają podróże Pana Romualda naszego wieloletniego pracownika czynnymi pojazdami kolejowymi po Europie. Wśród innych udostępnionych do zwiedzenia obiektów znalazła się również salonka generalska ABxhpi 2281, we wnętrzu której tuż po zapadnięciu zmroku prezentowany był film dotyczący historii wagonu, jak również wagon osobowy serii Ch1123 z 1903 r. W muzealnym skansenie można było ponadto oglądać poddane renowacji kolejowe eksponaty, a wśród nich; lokomotywę WLs50-1630 z przeszkloną i podświetloną komorą silnika, wykolejnicę z podświetlonym sygnalizatorem, wąskotorowy zestaw kołowy wraz z płozami hamulcowymi oraz zwrotnicę wąskotorową z podświetlonym sygnalizatorem. Zainteresowani mogli też przyglądać się ciekawie zaprezentowanemu pokazowi prac torowych oraz skorzystać z przejażdżki drezyną wahadłową. Dzieci i młodzież chętnie brały udział w nowej edycji „Kolejowej Muzealnej Gry Terenowej” z nagrodami, dzięki której zapoznały się z kolejami leśnymi w Polsce i pojazdami, które na tychże kolejach służyły, a których część znajduje się obecnie w zbiorach naszej placówki.


Dodatkowym elementem programu dla najmłodszych były gry i zabawy zaaranżowane przez animatorki dobrze znanej w Sochaczewie grupy „Elsa i Spółka”. Najmłodsi miłośnicy kolejnictwa mogli dzięki nim wziąć udział w Fluo Nocy (malowanie buzi, warsztaty, warkoczyki, tatuaże z parowozem), podchodach z dyplomami i upominkami, warsztatach artystycznych i innych animacjach ruchowo-tanecznych. W trakcie imprezy czas umilały utwory muzyczne z gatunku piosenki kolejowej, a klimatu nadawało rozpalone ognisko, nad którym można było upiec kiełbaskę. Dodatkowo rozstawione zostało stoisko gastronomiczne, proponując inne przysmaki.


„Noc Muzeów 2023” już za nami. Dziękujemy Państwu za odwiedziny i mile spędzony czas. Przy tej okazji podziękowania za współpracę kierujemy do naszych partnerów, czyli Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Urzędowi Miejskiemu w Sochaczewie za nieodpłatne udostępnienie autobusów z zasobu Zakładu Komunikacji Miejskiej na trasie Sochaczew Chodaków – Żelazowa Wola i z powrotem. Dziękujemy również Paniom z grupy „Elsa i Spółka” za zorganizowanie animacji dla dzieci.

 

Fot. Monika Kajzer, Krzysztof Chłystek, Łukasz Popowski, Marta Przygoda, Małgorzata Kazur, Eliza Bartosiak


„Noc Muzeów 2023” w Muzeum Kolei Wąskotorowej