W sobotę 18 maja w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbyła się kolejna edycja „Nocy Muzeów”. Tegoroczna odsłona wydarzenia poświęcona została okresowi dwudziestolecia międzywojennego. Dzięki wieloletniej współpracy z Domem Urodzenia Fryderyka Chopina i Parkiem w Żelazowej Woli, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Urzędem Miejskim w Sochaczewie, w ramach wycieczki „Do Chopina pod parą”, po raz kolejny udało się połączyć oferty trzech lokalnych placówek muzealnych.
W ramach szóstej edycji wydarzenia „Do Chopina pod parą” odbyły się tym razem aż dwie klimatyczne wycieczki pociągiem Retro z Sochaczewa do Żelazowej Woli, by tam delektować się piękną muzyką i przyrodą otaczającego parku (autokary ze stacji Sochaczew Chodaków do Żelazowej Woli zapewnił Urząd Miejski w Sochaczewie). Dzięki temu, że w trakcie kursów pociąg zatrzymywał się na przystanku osobowym Sochaczew Miasto, można było przemieścić się do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. W trakcie obu przejazdów realizowana była obsługa przewodnicka ukierunkowana na związki sochaczewskiej kolei wąskotorowej z miejscem urodzin najsłynniejszego polskiego kompozytora. Pierwszy przejazd pociągiem zwieńczony został w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli recitalem Teresy i Tomasza Marut, którzy wykonali najpiękniejsze pieśni polskich kompozytorów, w tym pieśni Fryderyka Chopina. Dla tych, którzy po koncercie pozostali na terenie parku pracownicy placówki mieli do zaoferowania inne atrakcje, które spointowane zostały pierwszą częścią występu legendarnego Baletu Dworskiego Cracovia Danza, specjalizującego się w tańcach dworskich i historycznych. Następny kurs pociągiem Retro pozwolił kolejnym chętnym dotrzeć z Sochaczewa na drugą część występu niniejszej grupy. Po jego zakończeniu publika powróciła autokarami miejskimi do Muzeum Kolei Wąskotorowej.
Oprócz przejazdów zabytkowym składem do miejsca narodzin Fryderyka Chopina Muzeum Kolei Wąskotorowej oferowało również inne ciekawe aktywności i atrakcje. Największą z nich były dwa nocne kursy pociągu Retro po Sochaczewie, dzięki czemu choć na chwilę można było przenieść się do okresu, gdy rozkładowe składy Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej kursowały również po zapadnięciu zmroku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się muzealne ekspozycje stałe i czasowe, ze szczególnym uwzględnieniem wystawy pn. „Żywe dziedzictwo, tradycje od pokoleń… na kolei”, udostępnionej w dawnej poczekalni głównego budynku stacyjnego. Tu również rozpoczynała się muzealna gra terenowa pn. „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, za uczestnictwo w której otrzymać można było atrakcyjne nagrody. Niemałym sukcesem zakończyła się merytoryczna współpraca ze Stowarzyszeniem „Stacja Chrzanów”. Członkowie niniejszej organizacji wnieśli wiele ważkich elementów w program tegorocznej Nocy Muzeów. Szczególnym powodzeniem cieszyło się ulokowane w jednej z sal wystawowych stylizowane stoisko Stowarzyszenia z kolejowym wyposażeniem, na którym prowadzono dystrybucję autorskich pocztówek art-deco oraz reprintów przedwojennych widokówek, a także przybijano pamiątkowe stemple. Przy stoisku zapoznać się można było również z wystawą tablicową pt. „Chrzanów – poznaj industrialnie”, poświęconą Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce S.A. FABLOK w Chrzanowie. Ponadto członkowie Stowarzyszenia ubrani w mundury kolejowe z różnych epok pozowali do wspólnych zdjęć z publiką, a prezes organizacji Krzysztof Brandys poprowadził w sali edukacyjnej wykład z prezentacją multimedialną na temat produkcji parowozów wąskotorowych w chrzanowskich zakładach oraz zrealizował nocne oprowadzanie po zgromadzonym w skansenie wąskotorowym taborze kolejowym tamże wyprodukowanym. Klimat międzywojnia skutecznie rekonstruowali członkowie ze Stowarzyszenia GRH LC „Mława” przechadzając się w strojach z epoki po przestrzeni poczekalni głównego budynku stacyjnego, po peronach, a także zajmując miejsca w najstarszym muzealnym składzie pasażerskim, ustawionym przy budynku kasowym specjalnie na tę okazję. Zainteresowanie wzbudził także tradycyjny już pokaz prac torowych, a także przejażdżki drezyną wahadłową w skansenie. O uwagę najmłodszych zadbały animatorki z Agencji Eventowej „Elsa i Spółka”, które w skansenie oraz sali konferencyjnej przygotowały warsztaty kreatywne, podchody, malowanie twarzy, fluo tatuaże i dyskotekę. Ponadto skorzystać można było z usług stoiska gastronomicznego lub upiec kiełbaskę na rozpalonym w skansenie ognisku. Na finał wydarzenia podświetlone zostały wytypowane zabytkowe parowozy, co w połączeniu z dymem wydobywającym się z kominów lokomotyw oczyma wyobraźni mogło nas przenieść w czasy dawnej kolei dojazdowej.
Tegoroczna Noc Muzeów, wzbogacona po raz szósty wycieczką „Do Chopina pod parą”, zakończyła się sukcesem organizacyjnym, a także frekwencyjnym. Tego dnia Muzeum Kolei Wąskotorowej odwiedziło aż 1459 osób, co stanowi największą nagrodę za podjęty trud i wysiłek. Dziękujemy i zapraszamy za rok!
Fot. Monika Szymańska, Tomasz Karolak