23.11.2021

Z okazji przypadających w 2022 r. obchodów stulecia działalności sochaczewskiej kolei wąskotorowej oferta edukacyjna Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie wzbogaciła się o dwie nowe lekcje muzealne. Chcielibyśmy zaprosić najmłodszych adeptów kolejnictwa w niezwykłą podróż, podczas której poznają przeszłość naszej „małej kolei”. Pierwszą z lekcji – „Poznaj naszą ciuchcię” – przygotowaliśmy z myślą o wychowankach przedszkoli i klas I–III szkół podstawowych. Z kolei zajęcia pt. „Poznaj naszą kolej” kierujemy do uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych.

Celem obu lekcji jest syntetyczna i atrakcyjna prezentacja dziejów sochaczewskiej ciuchci na tle historii kolejnictwa, szczególnie w jego wąskotorowym wydaniu. W ramach zajęć w oparciu o wystawę stałą pt. „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984” zaprezentowane zostaną autentyczne pamiątki związane z naszą kolejką z okresu, gdy ta była głównym powiatowym środkiem transportu publicznego. Podróż ta podsumowana zostanie projekcją filmu z 1975 r. pozwalającego przenieść się w czasie na dawne stacje Sochaczew Wąskotorowy czy Wyszogród. Z najciekawszymi miejscami na szlaku naszej ciuchci będzie można zapoznać się dzięki prezentacji najdłuższej stacjonarnej wąskotorowej makiety w Polsce pn. „Sochaczewska Kolei Dojazdowa”. Następnie uczestnicy będą mieli okazję udać się na muzealny skansen, w historyczną przestrzeń stacji Sochaczew Wąskotorowy, by wśród największej kolekcji zabytkowego taboru wąskotorowego w Polsce obejrzeć z bliska te pojazdy, które służyły na Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Zdobyta wiedza zostanie utrwalona w trakcie części warsztatowej zaaranżowanej w sali edukacyjnej. Uczestnicy, w zależności od grupy wiekowej, spróbują swoich sił, układając wielkoformatowe kolejowe puzzle, budując pociąg z drewnianych klocków, rysując na rolce papieru jak najdłuższy pociąg naszej kolei, kolorując wizerunki lub sklejając kartonowe modele taboru sochaczewskiej kolei wąskotorowej czy też biorąc udział w grze terenowej pt. „Poznaj Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie”.

Cena zajęć wynosi 60 zł za grupę do 25 osób oraz koszt ulgowych biletów wstępu, tj. 7 zł od każdego uczestnika (dzieciom do lat 7 i opiekunom grup przysługują bilety bezpłatne). Dla placówek z Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego cena, w ramach promocji, wynosi tylko 60 zł za grupę do 25 osób.

W celu zarezerwowania lekcji należy zadzwonić pod numer telefonu 46 862 59 75 bądź wysłać e-mail na adres centrum@stacjamuzeum.pl.

Fot. Marta Przygoda.

Nowe zajęcia edukacyjne