Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce

Ok, zamknij
22.10.2021
Mężczyzna w jasnej koszuli i ciemnych spodniach stoi w drzwiach wagonu kolejowego. Wagon wygląda na historyczny, z zewnątrz malowany na zielono, z zaokrąglonymi krawędziami. Wokół są drzewa i roślinność, co wskazuje na otoczenie naturalne.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie inauguruje cykl prelekcji o tematyce kolejowej pt. „Kolej na historię”. Na pierwsze z zaplanowanych spotkań zapraszamy już w niedzielę, 24 października br. o godz. 17:00 do sali konferencyjnej Centrum Edukacyjno-Turystycznego przy ul. Licealnej 18. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

Naszym gościem będzie Marcin Prengowski, który przemierzył szlak dawnej Kolei Petersbursko-Warszawskiej. Swoje wrażenia z podróży, które opisał w artykule „To jednak Rosja” opublikowanym w czasopiśmie „Nowa Europa Wschodnia”, przedstawi teraz w naszej placówce.

 

Marcin Prengowski jest dziennikarzem, miłośnikiem historii i podróżnikiem, pochodzącym i mieszkającym na terenie powiatu sochaczewskiego. Jako jeden z założycieli i prezes Stowarzyszenia „Nad Bzurą” propaguje dziedzictwo kulturowe ziemi sochaczewskiej, np. poprzez „Projekt Olenderski”, cykl prelekcji „Spotkania z historią” czy internetowy „Kanał Historia”, którego pierwszy odcinek został poświęcony historii sochaczewskiej kolei wąskotorowej. Kierowane przez niego stowarzyszenie jest również organizatorem m.in. „Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego BZURA” czy „Sobótek nad Bzurą”. Prelegent jest jednocześnie zafascynowany Europą Środkową i Wschodnią ze szczególnym uwzględnieniem procesów kolonialnych i wielokulturowości. Odbył wiele podróży, odwiedzając liczne miejsca na obszarze stanowiącym obiekt jego zainteresowań.

 

Wybór tematyki spotkania nie jest przypadkowy, gdyż w tym roku nasza jednostka nadrzędna, Stacja Muzeum w Warszawie, zainaugurowała obchody 160-lecia otwarcia tejże kolei, a sochaczewskie muzeum pragnie właśnie w ten sposób zaakcentować jubileusz drugiej, po Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, najstarszej linii kolejowej na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego, oddaną do eksploatacji w 1862 r.

 

W ramach wydarzenia zaprezentowana zostanie również wystawa tablicowa pt. „160 lat Petersbursko-Warszawskiej Drogi Żelaznej”, będąca fragmentem mobilnej wersji ekspozycji, której kreacja scenograficzna znajduje się w Stacji Muzeum w Warszawie. Autorem i kuratorem obu odsłon wystawy jest Michał Fludziński.

 

Następne spotkania z cyklu „Kolej na historię” odbędą się 27 listopada i 4 grudnia br., a o ich tematyce będziemy informować na bieżąco.

 

fot. Wiktor Wachowski


Centrum Edukacyjno-Turystyczne
tel. +48 46 862 59 75
e-mail: centrum@stacjamuzeum.pl

O Kolei Warszawsko-Petersburskiej na spotkaniu z Marcinem Prengowskim