We wtorek, 5 listopada br., w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbyła się konferencja-szkolenie pt. „Koleje polowe na ziemiach polskich w okresie I wojny światowej – funkcja, znaczenie i późniejsze wykorzystanie”. Było to ostatnie z trzech spotkań zaplanowanych w ramach projektu koordynowanego przez Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie wspólnie ze swą jednostką nadrzędną, Stacją Muzeum w Warszawie, zamykające cykl spotkań poświęcony tematyce kolei polowych. Całość przedsięwzięcia została zapoczątkowana 27 września w Piasecznie, a następnie była kontynuowana 11 października w Nieporęcie. Merytoryczną finalizacją całego cyklu konferencji było spotkanie zorganizowane w naszej placówce, która jako największa tego typu jednostka w Polsce postanowiła pogłębić i spopularyzować wiedzę na ten temat.
W sali konferencyjnej Centrum Edukacyjno-Turystycznego zebranych powitali zastępca dyrektora Stacji Muzeum w Warszawie Walentyna Rakiel-Czarnecka, kierownik sochaczewskiej placówki Grzegorz Kropiak oraz kierownik Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych Stacji Muzeum w Warszawie Sławomir Majcher. Licznie zgromadzeni na konferencji słuchacze mogli zapoznać się z problematyką kolei polowych przedstawionych przez wielu znamienitych prelegentów. Swoje prelekcje o różnych aspektach funkcjonowania kolei polowych wygłosili badacze tejże problematyki z różnych stron Mazowsza i Polski. W pierwszej części konferencji swoje wystąpienia zaprezentowali: Michał Fludziński ze Stacji Muzeum w Warszawie, który przedstawił rodzaje trakcji na kolejach polowych, następnie Michał Budnik z wielkopolskiej Fundacji „Poznańczycy”, który wygłosił prelekcję zatytułowaną „Koleje polowe z lat 1914-1918 na ziemiach polskich – ich budowa i próba usystematyzowania” oraz miłośnik kolejnictwa i współpracownik „Świata kolei” Tomasz Jankowski, który zgłębił temat wojskowych kolei wąskotorowych w Polsce po 1945 r. Po krótkiej przerwie swoje prelekcje wygłosili: dr Ariel Ciechański z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, który poprzez temat wojennych kolei polowych przedstawił rozwój wybranych kolei cukrowniczych w Polsce w latach 1918-1939, Łukasz Popowski z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, który przybliżył temat kolei polowych na ziemi sochaczewskiej oraz dr Łukasz Tyburski z Kampinoskiego Parku Narodowego, który w swoim wystąpieniu przedstawił wpływ kolei leśnej na Puszczę Kampinoską.
Zwieńczeniem konferencji było oprowadzanie z przewodnikiem po muzealnym skansenie ze szczególnym uwzględnieniem wybranych przykładów wojskowego taboru kolejowego eksponowanego w skansenie placówki, na które zgromadzonych zabrał asystent muzealny Tomasz Karolak oraz przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. Tym miłym akcentem zakończyło się kolejne ważkie dla naszej placówki wydarzenie.
Serdecznie dziękujemy za udział w konferencji wszystkim przybyłym, zwłaszcza prelegentom za tak ciekawe, wnikliwe i różnorodne przedstawienie tematu kolei polowych, miłośnikom i pasjonatom kolejnictwa oraz młodzieży z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie oraz uczniom klas o profilu kolejowym z Zespołu Szkół w Teresinie.
Monika Szymańska
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie
Zadanie „Konferencje-szkolenia pn. »Koleje polowe na ziemiach polskich w okresie I wojny światowej – funkcja, znaczenie i późniejsze wykorzystanie«” zostało dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „E.4.1. Kultura promuje partnerstwa”.