W piątek 12 stycznia br. w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbyło się uroczyste otwarcie makiety „Sochaczewska Kolej Dojazdowa” oraz instalacji holograficznej parowozu typu „Riesa”, wykonanej w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza za 2022 r.
Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia instalacji holograficznej parowozu typu „Riesa”, której dokonali: Emilia Oleksiak – p.o. Dyrektora Stacji Muzeum w Warszawie oraz Radosław Konieczny – kierownik projektu z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Hologram powstał dla upamiętnienia wybitnego polskiego fizyka, profesora Mieczysława Wolfkego – pioniera i prekursora prac w dziedzinie holografii.
Następnie zebrani udali się do sali wystawowej, gdzie koordynator prac ze strony Muzeum Kolei Wąskotorowej, Łukasz Popowski, opowiedział o procesie powstawania makiety, etapach tworzenia i idei pomysłu jaki zrodził się na powstanie tego dzieła. Następnie oprowadził po całej makiecie, która mierzy aż 30 m długości i jest najdłuższą stacjonarną wąskotorową makietą w Polsce.
Makieta, została wykonana w skali 1:87 (H0e), przenosi w realia modelarskie historyczny szlak sochaczewskiej kolei wąskotorowej 750 mm, a także kolei leśnej „Zamczysko” 600 mm, a jej głównym pomysłodawcą jest modelarz z Żyrardowa – Jarosław Ruszkowski, który był jednym z honorowych gości wydarzenia. Przyznał, że budowa makiety, która trwała od 2018 r., była do tej pory jego największym wyzwaniem modelarskim.
Po części oficjalnej nastąpiło uroczyste uruchomienie pierwszego pociągu na całej długości makiety.
Makieta oraz hologram są dostępne dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli w godz. 9:00-17:00.
Fot. Tomasz Kurowski