Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce

Ok, zamknij
02.09.2019

Wakacje szybko minęły, ale z pewnością wiele osób jeszcze długo będzie wspominać wakacyjne przygody i wycieczki. Mamy nadzieję, że pośród nich będą również te związane z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Tegoroczna przerwa od nauki była w naszej placówce okresem wyjątkowo pracowitym i pełnym wyzwań. Zwyczajowo już zaraz po zakończeniu roku szkolnego wdrożyliśmy program pn. „Wakacje z wąskotorówką 2019” skierowany zarówno do grup zorganizowanych, jak i klientów indywidualnych, a zawierający różnorodne zajęcia edukacyjno-warsztatowe wzbogacone o dodatkowe atrakcje. Przez trzy letnie miesiące staraliśmy się w sposób twórczy, kreatywny i aktywny umilić czas odpoczynku wszystkim naszym gościom.

Inauguracja wakacji

„Wakacje z wąskotorówką 2019” zainaugurowaliśmy już w sobotę, 22 czerwca, specjalnym kursem pociągu Retro z Sochaczewa na skraj Puszczy Kampinoskiej. Liczne atrakcje, które przygotowaliśmy dla turystów podczas pikniku na leśnej polanie w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach, przypadły do gustu zwłaszcza najmłodszym uczestnikom wycieczki. Wśród niespodzianek były m.in. kolejowe puzzle, memory oraz kolorowanki. Najwięcej jednak zabawy dostarczyło wszystkim sklejanie kartonowych modeli lokomotywy Lxd2, która tego dnia prowadziła pociąg Retro, oraz malowanie pociągu marzeń na folii. Pełne kolorów, wspólne dzieło naszych małych pasażerów malowniczo prezentowało się pomiędzy drzewami.

Lekcje muzealne

Przez cały okres wakacji w Muzeum Kolei Wąskotorowej grupy zorganizowane i klienci indywidualni mogli wziąć udział w zajęciach edukacyjno-warsztatowych. W ich trakcie uczestnicy słuchali opowieści starych lokomotyw, poznając za ich pośrednictwem nie tylko tajniki pracy na kolei i dzieje kolei na świecie, lecz również historię sochaczewskiej kolei wąskotorowej oraz przeszłość Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej w teorii i praktyce, w tym oglądając z bliska najważniejsze zabytki naszej małej ojczyzny, np. zamek i rynek miejski w Sochaczewie, kościoły parafialne w Brochowie i Sochaczewie Trojanowie czy trojanowski cmentarz wojenny. Podczas muzealnych warsztatów plastycznych, będących nieodłącznym elementem spotkań, nasi mali goście wykonywali samodzielnie metodą scrapbookingu kolejowe layouty. Stanowiły one ciekawą pamiątkę z wakacyjnego pobytu w naszej jednostce.

Atutem naszej wakacyjnej oferty edukacyjnej okazała się nowa lekcja mobilna pn. „Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej”. W unikalnej formule zajęć połączyliśmy przyjemność podróżowania zabytkowym pociągiem z możliwością zdobycia wielu ciekawych informacji o eksponatach prezentowanych w muzealnym skansenie oraz atrakcjach historyczno-przyrodniczych na pokonywanej trasie. Zwieńczeniem lekcji była „Puszczańska gra terenowa” z upominkami w trakcie pikniku w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach.

Wakacyjne zajęcia cieszyły się w tym roku wyjątkowym zainteresowaniem, przyciągając rekordową w historii muzeum liczbę uczestników. Łącznie wzięło w nich udział 2544 najmłodszych miłośników kolejnictwa. Z naszych propozycji skorzystało wiele grup przedszkolnych, kolonijnych i półkolonijnych, szczególnie licznie z podwarszawskiego Sulejówka, a ponadto m.in. z Warszawy, Płocka, Sierpca, Nowego Dworu Mazowieckiego, Ożarowa Mazowieckiego, Grodziska Mazowieckiego, Żyrardowa czy Złotokłosu (woj. mazowieckie), Nieborowa i Zdun (woj. łódzkie) oraz Sochaczewa i pow. sochaczewskiego. Wszystkim serdecznie dziękujemy za odwiedziny.

Pociąg Retro

Wakacyjne wycieczki pociągiem Retro cieszyły się jak zwykle ogromnym zainteresowaniem turystów. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, zwiększyliśmy zatem w tym okresie liczbę kursów z trzech do czterech tygodniowo. Oprócz rozkładowych przejazdów w środy, soboty i niedziele zabytkowy skład wyruszał w podróż na skraj Puszczy Kampinoskiej również w piątki. Z entuzjazmem pasażerów spotkały się prowadzone w trakcie środowej wycieczki wyżej wzmiankowane zajęcia edukacyjne pn. „Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej”. Oprócz klientów indywidualnych i grup rodzinnych w naszych wagonach gościliśmy wiele grup zorganizowanych skupiających zarówno dzieci i młodzież, jak również dorosłych i seniorów. Do Sochaczewa przyjechały one m.in. z Warszawy, Sulejówka, Nowego Dworu Mazowieckiego, Sierpca, Łomianek, Ożarowa Mazowieckiego, Błonia, Żyrardowa, Bartnik, Złotokłosu czy Maciejowic (woj. mazowieckie), Skierniewic, Nieborowa, Zdun czy Bielaw (woj. łódzkie), a nawet z Kędzierzyna-Koźla (woj. opolskie). Na szczególną uwagę zasługują liczni goście z zagranicy, a wśród nich m.in. zorganizowane grupy turystów z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy dzieci i młodzież z Białorusi. Łączna frekwencja wakacyjnych przejazdów wyniosła 7848 osób.

Obsługa przewodnicka i inne wydarzenia

W okresie wakacyjnym oprócz lekcji muzealnych i wycieczek pociągiem Retro zapewnialiśmy bieżącą obsługę przewodnicką licznym zainteresowanym zwiedzaniem sal wystawowych i skansenu taboru wąskotorowego. W czasie letniej kanikuły zrealizowaliśmy ponadto kilka imprez okolicznościowych, w tym np. „Kolejowego Tatę” z okazji Dnia Ojca (23 czerwca). Ciekawą propozycją była również trzecia już edycja Festiwalu Noc Poezji i Muzyki „Wierszotorówka” współorganizowana ze Stowarzyszeniem Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut” (24 sierpnia), w ramach której nasza placówka po raz kolejny uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”.

Zakończenie wakacji

Wakacje na wąskim torze zakończyliśmy w sobotę, 31 sierpnia, ponownie zapraszając na wyjątkowy przejazd pociągiem Retro. Tym razem turyści mieli przyjemność podróżować „pod parą”, gdyż zabytkowy skład do Wilcza Tułowskiego i Tułowic ku uciesze wszystkich poprowadził znów parowóz Px29-1704, będący jedyną aktualnie czynną wąskotorową lokomotywą parową na Mazowszu. Podczas pikniku w tułowickiej Osadzie Puszczańskiej mali podróżnicy i miłośnicy kolejnictwa mogli aktywnie spędzić ostatni wakacyjny weekend, uczestnicząc w licznych kolejowych grach i zabawach.

* * *

Od 22 czerwca do 31 sierpnia 2019 r., kiedy realizowany był program „Wakacji z wąskotorówką 2019”, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odwiedziło w sumie aż 12205 osób. Z radością informujemy, że jest to rekordowa wakacyjna frekwencja w przeszło trzydziestoletniej historii naszej placówki! Wszystkim naszym gościom serdecznie dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie za rok, w którym atrakcji z pewnością nie zabraknie!

Monika Szymańska
Tomasz Karolak
asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. M. Przygoda-Stelmach, T. Karolak, M. Szymańska


z5d84cd36680d7