Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce

Ok, zamknij
10.05.2019

W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rozpoczął się kolejny sezon turystyczny. Za nami uroczysta inauguracja połączona z wyjątkowo długą majówką. W ciągu 9 dni uruchomiliśmy aż 8 pociągów Retro w kierunku Puszczy Kampinoskiej, a z szeregu przygotowanych w tym czasie atrakcji skorzystało liczne grono turystów i niezawodni, jak zawsze, miłośnicy kolejnictwa.

Tegoroczny sezon rozpoczęliśmy w sobotę, 27 kwietnia br. W tym dniu obowiązywały bezpłatne bilety wstępu do muzeum. Cieszymy się, że swoją obecnością zaszczycili nas również wyjątkowi goście – Czesław Gwara, współtwórca i pierwszy kierownik Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, oraz Bogdan Pokropiński, jeden z inicjatorów powstania sochaczewskiej jednostki, jej były pracownik, a jednocześnie znany badacz kolei wąskotorowych w Polsce i autor wielu publikacji o tematyce kolejowej. Obaj panowie podzielili się przede wszystkim bezcennymi wspomnieniami, wprowadzając tym samym wszystkich w prawdziwie kolejowy klimat. Po części oficjalnej przeszliśmy do jednej z głównych atrakcji dnia, czyli parady czynnych muzealnych wąskotorowych pojazdów szynowych. Była to okazja, by zaprezentować te z naszych obiektów inwentarzowych, które stoją na terenie muzealnego zaplecza i na co dzień nie są eksponowane w skansenie. Oczom zgromadzonych ukazały się zatem kolejno trójkołowy rower szynowy, drezyna wahadłowa, drezyna motorowa wojskowa DSNA 175 z silnikiem Jawa 350, lokomotywa spalinowa 2WLs40-1184, drezyna motorowa towarowa DOc 103 i lokomotywa spalinowa Lyd1-226 (WLs150-7208). Wreszcie na peron wjechał pociąg Retro zestawiony z lokomotywy spalinowej Lxd2-342, sześciu wagonów osobowych typu 1Aw i jednego wagonu osobowego typu 3Aw. Po chwili wszyscy wyruszyliśmy w 16-kilometrową drogę do Tułowic. Dalsza cześć wycieczki toczyła się w tułowickiej Osadzie Puszczańskiej, gdzie oprócz tradycyjnego pikniku z ogniskiem, przygotowaliśmy również specjalne atrakcje dla najmłodszych, w tym kolejowe kolorowanki, memory, puzzle, a ponadto rodzinny quiz wiedzy o sochaczewskiej wąskotorówce z upominkami dla wszystkich uczestników. Powrót pociągu do Sochaczewa nie oznaczał jeszcze końca imprezy, wszystkich zainteresowanych zaprosiliśmy bowiem do zwiedzania z przewodnikiem nieudostępnianej na co dzień poczekalni z pomieszczeniem kasy i dyżurnego ruchu w głównym budynku dawnej stacji Sochaczew Wąskotorowy z 1937 r.

Inauguracją sezonu zapoczątkowaliśmy jednocześnie „Majówkę na wąskim torze 2019”, która trwała aż do następnej niedzieli, 5 maja. W tym czasie udostępniliśmy odwiedzającym nie tylko muzealne sale wystawowe i skansen, lecz również wprowadziliśmy codzienne rozkładowe kursy pociągu Retro do Tułowic. W sumie odbyło się więc aż 8 przejazdów naszym zabytkowym składem. W ramach wycieczki pasażerowie z różnych zakątków Polski i świata mogli się najpierw zapoznać za pośrednictwem przewodników z najciekawszymi przykładami taboru wąskotorowego w muzealnym skansenie, a w trakcie podróży po wąskim torze czas wypełniały im opowieści przewodników o dziejach, przyrodzie i atrakcjach turystycznych Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej. Kulminacyjnym momentem każdej przejażdżki było wspólne biwakowanie przy ognisku w malowniczej Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach.

Cieszymy się, że rozpoczęcie sezonu turystycznego na wąskim torze i kolejową majówkę, mimo kapryśnej aury, spędziło z nami wielu turystów. W niniejszym okresie z oferty muzeum skorzystało łącznie 2229 osób, z których aż 1536 odbyło podróż pociągiem Retro.

Wszystkim naszym gościom serdecznie dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie w przyszłości!


z5cc1b88a61b54