W ramach nowopowstałej muzealnej „Galerii Semafor” Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy malarskiej Marka Cieśli zatytułowanej „Stacjowo”.
Pomysł na naszą muzealną galerię powstał w efekcie ekspozycji prac Romana Pieńkowskiego pt. „Jeszcze jedna podróż”, którą w Centrum Edukacyjno-Turystycznym oglądać można było od 24.11.2019 r. do 31.10.2020 r. Jej pozytywny odbiór ze strony lokalnego środowiska artystycznego, a także udany aranż dostępnej przestrzeni, dał asumpt do wygospodarowania w ramach pomieszczeń muzealnych stałego miejsca, w którym cyklicznie prezentowane będą ekspozycje czasowe malarstwa, rzeźby oraz fotografii związanej z tematyka kolejową. W ten właśnie sposób udało się utworzyć „Galerię Semafor”. Pierwszym wydarzeniem, na które w tej nowo zaaranżowanej przestrzeni chcielibyśmy zaprosić już 17 września 2021 r., będzie wspomniana wystawa prac Marka Cieśli.
Marek Cieśla urodził się w 1956 r. w Dzierżoniowie, gdzie obecnie mieszka. Ukończył studia magisterskie w Instytucie Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Po studiach powrócił do Dzierżoniowa, gdzie pracował jako nauczyciel i instruktor muzyki w szkołach muzycznych oraz wielu ośrodkach kultury na terenie powiatu dzierżoniowskiego. Jest autorem książek poetyckich: „Nim” (2006), „Im…” (2013), „I…” (2014), „Skoro widz przewodnik po polsku…” (2018), „Im-puls” (2019), c(i)ałokształt” (2020), „więcej niż C(i)AŁOKSZTAŁT” (2021), „JAKBY… (puste krzesło)” (2021). Jego prace malarskie, m.in. w cyklach pt.: „Cztery pory roku”, „Idiochromia”, „Entropia”, „Moje miasto”, „Sacrum i profanum”, „Dryfując”, „Teatr życia”, czy „Fantasmagorie”, były wystawiane na wielu wystawach w Polsce jak i za granicą. W 2018 r. został odznaczony „Medalem za zasługi dla miasta Dzierżoniowa” w uznaniu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz promocję swojego rodzinnego miasta.
Opisywana ekspozycja to cykl siedemnastu obrazów o tematyce kolejowej. Dzieła są wyrazem fascynacji pociągami, które dla autora są metaforą życia. Życia, jako podróży koleją z przystankami, objazdami i wszelkimi wypadkami. Według artysty jego obrazy odzwierciedlają zmieniające się koleje życiowe, takie chociażby jak odchodzenie bliskich nam osób. Wszystkie wyselekcjonowane przez Marka Cieślę obrazy można podsumować jednym sformułowaniem: „Życie to podróż, a najpiękniejsze przystanki to wyjątkowe osoby…”
Na wernisaż zapraszamy 17 września 2021 r. do Centrum Edukacyjno-Turystycznego przy ul. Licealnej 18 o godz. 18:00. W związku z wydarzeniem, w godzinach 17:00–20:00 będą obowiązywały bezpłatne bilety wstępu do muzeum.
Marta Przygoda
Łukasz Popowski
….
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie