Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce

Ok, zamknij
08.02.2022

29 stycznia br. w Galerii „Semafor” w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbył się wernisaż wystawy czasowej pt. „Cudowna podróż” autorstwa Igora Przybylskiego. Wydarzenie zaaranżowano jako zwieńczenie programu „Inauguracji ferii z wąskotorówką 2022”, a jednocześnie w ramach obchodów stulecia sochaczewskiej kolei wąskotorowej.

 

Spotkanie otworzył Grzegorz Kropiak, kierownik Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, po czym głos zabrał Igor Przybylski, który przedstawił każdą z kilkunastu wystawionych prac. Tradycyjnie już nową muzealną ekspozycję w Galerii „Semafor” obwieścił dźwięk dzwonu parowozu uruchomiony przez samego artystę. Następnie wszyscy goście, wśród których nie brakło przedstawicieli sochaczewskiego środowiska artystycznego, mogli kontemplować sztukę przy muzyce kolejowej i skromnym, słodkim poczęstunku.

 

Igor Przybylski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 2002 r. otrzymał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego na Wydziale Malarstwa. Aktualnie, jako profesor ASP, prowadzi na macierzystym wydziale III Pracownię Rysunku. Jego prace są regularnie wystawiane w Polsce i poza jej granicami.

 

Wystawa „Cudowna podróż” jest według słów autora zbiorem rozmaitych wspomnień z podróży, a jednocześnie pewnego rodzaju wizualnym pamiętnikiem, choć nie zawsze wszystko dzieje się w kolejności chronologicznej. Oprócz obrazów ukazujących fragmenty kolejowej rzeczywistości są tu również fotografie subiektywnie wyselekcjonowane z olbrzymiego podróżnego archiwum. Zwiedzając ekspozycję w trudnym czasie walki z niebezpiecznym wirusem, można na chwilę zapomnieć o codziennych problemach i przenieść się wraz z artystą w różne zakątki Europy.

 

Igor Przybylski jest już trzecim kolejnym artystą, który udostępnił swą twórczość w Galerii „Semafor”. Przypomnijmy, że przed nim swoje prace związane z szeroko pojętą tematyką kolejową prezentowali Roman Pieńkowski i Marek Cieśla.

 

Wystawa będzie otwarta do 17 listopada 2022 r. Można się z nią zapoznać od poniedziałku do niedzieli w godz. 9:00–17:00.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Fot. Marta Przygoda, Tomasz Karolak


Centrum Edukacyjno-Turystyczne
tel. +48 46 862 59 75 wew. 2
e-mail: centrum@stacjamuzeum.pl

Wernisaż wystawy Igora Przybylskiego