Już niebawem będziemy obchodzić Dzień Kolejarza. Święto to ma długą, sięgającą XIX w. tradycję, a jego ranga i znaczenie zmieniały się wraz z przemianami historycznymi czy społeczno-gospodarczymi w naszym kraju. W 1981 r. datę wydarzenia ustanowiono ostatecznie na 25 listopada, kiedy wspominamy św. Katarzynę Aleksandryjską, patronkę kolejarzy. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, chcąc przypomnieć o tym, jakże ważnym, święcie, po raz kolejny włącza się w jego obchody. W tym roku na Dzień Kolejarza w naszej placówce zapraszamy w niedzielę, tj. 24 listopada br.
W ramach wydarzenia zaplanowaliśmy wyjątkowe atrakcje dla wszystkich naszych gości. Najważniejszą z nich przewidzieliśmy na godziny popołudniowe, a będzie to wernisaż wystawy malarskiej Romana Pieńkowskiego zatytułowanej „Jeszcze jedna podróż”. Roman Pieńkowski urodził się w Gryfinie, obecnie zaś mieszka w Białej Podlaskiej. Ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tworzy głównie w technice olejnej, ale nie stroni też od akwareli, rysunku czy form przestrzennych. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest ponadto autorem kilku wydawnictw w postaci tek rysunkowych i malarskich, które prezentują zabytkową architekturę Białej Podlaskiej i okolic. Opisywana ekspozycja to cykl osiemnastu obrazów o tematyce kolejowej namalowanych w latach 2017-2018. Według słów samego artysty jego dzieła są wyrazem fascynacji starymi lokomotywami i stanowią sentymentalną podróż w lata dzieciństwa i młodości, kiedy popularne ciuchcie były wpisane w otaczający pejzaż, przyciągając uwagę monumentalnymi rozmiarami, całą gamą odgłosów, zapachów, widowiskowością wyrzucanych w górę i na boki kłębów dymu i pary, pięknem ogromnych, malowanych na czerwono kół czy pracą obracających koła wiązarów. Dzisiaj budzą tęskne wspomnienia dawnych podróży, dworców i wagonów przesiąkniętych zapachem dymu czy nocnych peronów oświetlonych mdłym światłem latarni. Obrazy podzielone są na dwie grupy, z których jedna przedstawia lokomotywy, temat zaś drugiej stanowią pejzaże widziane z okien wagonów. W tej swoistej reminiscencji pomogą również ciekawe eksponaty kolejarskie będące scenograficznym dopełnieniem wystawy. Na tę wyjątkową uroczystość zapraszamy do Centrum Edukacyjno-Turystycznego przy ul. Licealnej 18. Wernisaż rozpocznie się o godz. 16:00. W związku z tym w godzinach 15:30–18:00 będą obowiązywały bezpłatne bilety wstępu do muzeum.
W programie muzealnych obchodów Dnia Kolejarza dla odwiedzających przygotowaliśmy również inne niespodzianki. Przez cały dzień wszyscy chcący lepiej poznać zabytkowe lokomotywy, wagony i inne pojazdy wąskotorowe z naszych zbiorów będą mieli możliwość wzięcia udziału w muzealnej grze terenowej z nagrodami pt. „Skarby wąskotorowych szlaków”. Z kolei o godzinie 14:00 grupom zorganizowanym (po wcześniejszej rezerwacji) proponujemy bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem naszego skansenu. Ponadto w godzinach otwarcia placówki zapraszamy naszych gości do zapoznania się z wystawami stałymi i czasowymi, w tym z m.in. z udostępnioną w tym roku makietą kolejową pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”.
W trakcie imprezy w godzinach 9:00–15:30 będą obowiązywać specjalne zniżki, tj. bezpłatne bilety wstępu dla byłych i obecnych pracowników kolei za okazaniem legitymacji służbowej, bezpłatne bilety wstępu dla dzieci do 7. roku życia, a dla pozostałych normalne bilety wstępu ze zniżką 50%. Przypominamy również, że przez cały najbliższy weekend uczestniczymy w akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, a zatem normalne bilety wstępu w cenie biletów ulgowych obowiązują również w dniach 22 i 23 listopada.
Serdecznie zapraszamy!
Monika Szymańska
Tomasz Karolak
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie