Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce

Ok, zamknij
17.09.2023
Starsza kobieta w tradycyjnym stroju opowiada grupie dzieci, które uważnie słuchają. Dzieci są ubrane w codzienne ubrania. W tle znajduje się tekst i grafika związane z Europejskimi Dniami Dziedzictwa.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie po raz kolejny włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczna 31. edycja akcji odbywa się pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie są jednym z najistotniejszych elementów dziedzictwa kulturowego każdej społeczności. To właśnie one spajają je oraz pozwalają trwać w czasie i przestrzeni. Działalność naszej placówki muzealnej jest tego dobrym przykładem. Zapraszamy zatem w nasze progi w dniu 17 września br., przygotowaliśmy dla odwiedzających wiele atrakcji.


W ramach wydarzenia odbędzie się specjalna wycieczka pociągiem Retro do Puszczy Kampinoskiej, w trakcie której na polanie w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach zaaranżowane zostaną atrakcje, popularyzujące zdeponowane w naszej jednostce dziedzictwo kultury technicznej. Na najmłodszych miłośników kolei czeka mnóstwo atrakcji, m.in. sklejanie kartonowych modeli lokomotyw pracujących na sochaczewskiej kolei wąskotorowej, kolorowanki z taborem kolei sochaczewskiej i kolei leśnej, rysowanie jak najdłuższego pociągu na rolce papieru, kolejowe memory oraz gra terenowa, ukierunkowana na dziedzictwo kulturowe ziemi sochaczewskiej ze szczególnym uwzględnieniem kolei leśnej „Zamczysko” oraz Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej.


W samym muzeum będzie można bezpłatnie obejrzeć wystawy stałe i czasowe, w tym ekspozycję „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984” czy najdłuższą stacjonarną makietę wąskotorową w Polsce pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa” przenoszącą w realia modelarskie historyczny szlak kolei sochaczewskiej. W naszym skansenie, w którym prezentujemy największą kolekcję taboru wąskotorowego w Polsce, specjalnie na tę okazję udostępnimy wnętrza wybranych pojazdów (m.in. salonki generalskiej i salonki dyrektora cukrowni „Kruszwica”).


Będzie także udostępniona nowa wystawa czasowa zaaranżowana specjalnie na tegoroczną edycję EDD pt. „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń…na kolei” w poczekalni dworcowej Głównego Budynku Stacyjnego z 1937 r.


Europejskie Dni Dziedzictwa są wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej mającą na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym od 1993 r. Polska. Myślą przewodnią tego święta jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego.


EDD 2023 w Muzeum Kolei Wąskotorowej (niedziela 17 września 2023 r.):

 • wstęp do Muzeum tego dnia będzie bezpłatny – zwiedzanie wystaw stałych i czasowych w tym m.in.: „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984” oraz najdłuższej wąskotorowej stacjonarnej makiety w Polsce pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”;
 • nowa wystawa czasowa zaaranżowana specjalnie na tegoroczną edycję EDD pt. „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń…na kolei” w poczekalni dworcowej Głównego Budynku Stacyjnego z 1937 r.;
 • udostępnienie do zwiedzania wnętrza wagonów pasażerskich: salonki generalskiej Abxhpi 2281, salonki dyrektora Cukrowni Kruszwica C 101 oraz wagonu pasażerskiego Ch 1123;
 • wycieczka pociągiem Retro z oprowadzaniem z przewodnikiem ukierunkowanym na dziedzictwo kulturowe ziemi sochaczewskiej ze szczególnym uwzględnieniem kolei leśnej „Zamczysko” oraz Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej (bilet normalny 43 zł, bilet ulgowy 34 zł).
 • w trakcie wycieczki pociągiem Retro jeden wagon z zabytkowego składu (34 miejsca siedzące) w pociągu Retro będzie przeznaczony dla seniorów w cenie promocyjnej 10 zł od osoby.
 • piknik z ogniskiem i dodatkowymi atrakcjami w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach w trakcie wycieczki pociągiem Retro (wśród nich m.in. sklejanie kartonowych modeli lokomotyw pracujących na sochaczewskiej kolei wąskotorowej, kolorowanki z taborem kolei sochaczewskiej i kolei leśnej, rysowanie jak najdłuższego pociągu na rolce papieru, kolejowe memory, gra terenowa ukierunkowana na dziedzictwo kulturowe ziemi sochaczewskiej ze szczególnym uwzględnieniem kolei leśnej „Zamczysko” oraz Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej z upominkami EDD) – bilet normalny 43 zł, bilet ulgowy 34 zł.

Program wycieczki pociągiem Retro w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2023:

 • 9:15–10:15 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem (skansen)
 • 10:30 – odjazd pociągu ze stacji Sochaczew Wąskotorowy (muzeum)
 • 11:45 – przyjazd pociągu do Wilcza Tułowskiego i spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej
 • 12:25 – koniec spaceru i odjazd pociągu do Tułowic
 • 12:34 – piknik z ogniskiem i dodatkowymi atrakcjami w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach
 • 14:14 – odjazd pociągu do Sochaczewa
 • 15:20 – przyjazd pociągu do muzeum
 • 17:00 – zamknięcie muzeum

Ceny biletów:

 • normalny – 43 zł
 • ulgowy – 34 zł
 • bez miejscówki (dla dzieci do lat 4) – 10 zł
 • na przewóz roweru – 13 zł (opłata dodatkowa)
 • przewóz psa – bezpłatnie (wymagana aktualna książeczka szczepień, kaganiec i smycz)

W trakcie wycieczki pociągiem Retro jeden wagon z zabytkowego składu (34 miejsca siedzące) w pociągu Retro będzie przeznaczony dla seniorów w cenie promocyjnej 10 zł od osoby.


Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 w Muzeum Kolei Wąskotorowej