Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce

Ok, zamknij
26.01.2019 - 22.02.2019

Ferie z wąskotorówką 2019 już za chwilę!

Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcieliby spędzić zbliżające się ferie zimowe w ciekawy sposób. W okresie od 28 stycznia do 24 lutego br. zorganizowaliśmy dla Was nie lada atrakcje.

Wystartujemy z mocnym akcentem! Już w sobotę, 26 stycznia, w ramach „Inauguracji Ferii z Wąskotorówką”, udostępniona zwiedzającym zostanie nowa atrakcja muzeum, a mianowicie makieta kolejowa pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”, która przenosi szlak rodzimej wąskotorówki w realia modelarskie. Dzięki wykonanym trzem pierwszym modułom makiety będziemy mogli cieszyć się widokiem stacji Sochaczew Wąskotorowy, stacji Wyszogród oraz przystanku osobowego Sochaczew Miasto. Wszystko to w skali H0e (1:87). Wygląd makiety przenosi nas do przełomu lat 70. i 80. XX w. Makieta będzie rozbudowywana w przyszłości o dodatkowe moduły z charakterystycznymi fragmentami szlaku Kolei Sochaczewskiej.

Kolejną nowością w trakcie „Ferii z Wąskotorówką” będą trzy specjalnie zorganizowane zimowe przejazdy pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. Pierwszy z nich odbędzie się już na „Inaugurację Ferii z Wąskotorówką”, a więc w sobotę, 26 stycznia, kolejne zaś 9 i 23 lutego (szczegóły w PROGRAMIE poniżej).

Wspólnie z Przedszkolem „Leśne Skrzaty”, 9 lutego, zapraszamy na kolejowy bal karnawałowy dla najmłodszych pn. „Roztańczona ciuchcia”.

Ponadto, codziennie od wtorku do piątku odbywać się będą trwające półtorej godziny zajęcia edukacyjno-warsztatowe. W związku z udostępnieniem nowej makiety, ich tematyka będzie ściśle związana z historią sochaczewskiej kolei wąskotorowej, a także dziejami Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej, których nasza wąskotorówka jest ważną częścią. W ramach poszczególnych zajęć zaaranżowana zostanie część dydaktyczna, wzbogacona o warsztaty oparte o sztukę rękodzielniczą zwaną scrapbookingiem, podczas których stworzymy specjalne kolejowe kompozycje plastyczne. Następnie przyjdzie czas na spacer po muzealnym skansenie, w trakcie którego uczestnicy zapoznają się z największą kolekcją taboru wąskotorowego w Europie. Na zakończenie zajęć dla wszystkich chętnych będzie czekała dodatkowa atrakcja. Zgłodnieliście? Rozpalamy ognisko i udostępniamy wagon barowy, gdzie w klimatycznym otoczeniu będzie można spożyć upieczone kiełbaski. Uwaga! Prowiant we własnym zakresie.

Dla tych, którzy chcą spędzić z nami więcej czasu, proponujemy dodatkowo specjalne czterogodzinne zajęcia pn. „Dzień w świecie wąskich torów”. Zdobytą wiedzę będzie można sprawdzić, mierząc się z muzealną grą terenową. Zajęcia prowadzone będą w zabytkowym wagonie osobowym, sali edukacyjnej oraz na terenie skansenu, a ich zwieńczeniem będzie ognisko.

W udostępnionym poniżej programie „Ferii z wąskotorówką 2019” znajdują się ramowe informacje o planowanych wydarzeniach.

Zapraszamy do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie na „Ferie z Wąskotorówką 2019”. Atrakcji nie zabraknie dla nikogo!

Program Ferii z wąskotorówką 2019

Inauguracja Ferii z wąskotorówką (26 stycznia)

1. Otwarcie nowej makiety kolejowej pn. Sochaczewska Kolej Dojazdowa.

2. Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej Dzieje Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej 1922-1984.

3. Oprowadzanie z przewodnikiem szlakiem taboru sochaczewskiej kolei wąskotorowej z okresu 1922-1984, zgromadzonym w muzealnym skansenie.

4. Przejazd pociągiem Retro na odcinku Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (ceny biletów na pociąg Retro: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).

5. Ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).

Karnawał na wąskim torze (9 lutego)

1. Godz. 11:00 – przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (ceny biletów na pociąg: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).

2. Kolejowy bal karnawałowy pn. „Roztańczona ciuchcia”.

3. Ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).

Zakończenie Ferii z wąskotorówką (23 lutego)

1. Oprowadzenie z przewodnikiem po skansenie.

2. Godz. 14:00 – przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (ceny biletów na pociąg Retro: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).

3. Ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).

Zajęcia edukacyjno-warsztatowe w Ferie z wąskotorówką (od wtorku do piątku w godz. 10:00–11:30 i 12:00–13:30)

29 stycznia (wtorek) – Opowieści starych lokomotyw: Łukasz – znawca dziejów Powiatowej Kolei Sochaczewskiej.

30 stycznia (środa) – Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej.

31 stycznia (czwartek) – Skarby wąskotorowych szlaków.

1 lutego (piątek) – Opowieści starych lokomotyw: Siemowit – znawca historii Sochaczewa.

5 lutego (wtorek) – Dzieje Sochaczewa w zarysie.

6 lutego (środa) – Dzieje zamku w Sochaczewie (po wcześniejszym potwierdzeniu i w przypadku posiadania przez grupę własnego transportu zajęcia mogą odbyć się bezpośrednio na wzgórzu zamkowym).

7 lutego (czwartek) – Dzieje ziemi sochaczewskiej.

8 lutego (piątek) – Opowieści starych lokomotyw: Łukasz – znawca dziejów Powiatowej Kolei Sochaczewskiej.

12 lutego (wtorek) – Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej.

13 lutego (środa) – Skarby wąskotorowych szlaków.

14 lutego (czwartek) – Opowieści starych lokomotyw: Siemowit – znawca historii Sochaczewa.

15 lutego (piątek) – Dzieje Sochaczewa w zarysie.

19 lutego (wtorek) – Dzieje zamku w Sochaczewie (po wcześniejszym potwierdzeniu i w przypadku posiadania przez grupę własnego transportu zajęcia mogą odbyć się bezpośrednio na wzgórzu zamkowym).

20 lutego (środa) – Dzieje ziemi sochaczewskiej.

21 lutego (czwartek) – Opowieści starych lokomotyw: Łukasz – znawca dziejów Powiatowej Kolei Sochaczewskiej.

22 lutego (piątek) – Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej.

Więcej informacji o tematyce ww. zajęć znaleźć można w zakładce Lekcje muzealne na naszej stronie internetowej.

Czas trwania zajęć: 90 minut. Zajęcia zgodnie z ww. programem prowadzone będą tylko po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji (ognisko wyłącznie po wcześniejszym potwierdzeniu; prowiant we własnym zakresie).

Liczba uczestników zajęć: grupy zorganizowane do 25 osób; zajęcia dla osób indywidualnych będą przeprowadzane pod warunkiem zebrania się minimum pięcioosobowej grupy (istnieje również możliwość dopisania do grup zorganizowanych).

Cena zajęć: 6 zł od osoby; opiekunowie – wstęp bezpłatny.

Dzień w świecie wąskich torów: zajęcia dla grup do 25 osób trwają 4 godziny (10:00-14:00); cena: 20 zł za uczestnika; prowiant na ognisko we własnym zakresie.

Ceny biletów na pociąg Retro: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).


Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
ul. Licealna 18
tel.: (46) 862-59-75
e-mail: centrum@stacjamuzeum.pl