29.01.2022

Po rocznej przerwie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie ponownie zorganizuje swą sztandarową zimową imprezę cykliczną. „Ferie z wąskotorówką 2022” tradycyjnie już rozpoczynamy w pierwszy weekend przerwy w nauce dla województwa mazowieckiego. W sobotę, 29 stycznia br. zapraszamy zatem wszystkich na wydarzenie „Inauguracja ferii z wąskotorówką 2022”, które jak wszystkie nasze tegoroczne przedsięwzięcia, wpisywać się będzie w przypadające w 2022 r. obchody stulecia sochaczewskiej kolei wąskotorowej.

W ramach programu „Inauguracji ferii z wąskotorówką 2022” odbędą się dwa pierwsze zimowe przejazdy pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy. Kolejne atrakcje, szczególnie dla najmłodszych gości, zaplanowaliśmy po powrocie zabytkowego składu  do naszej placówki. Przewidzieliśmy m.in. karnawałowe warsztaty plastyczne, Kolejowy Kącik Malucha, Kolejowe Kino Malucha czy ognisko w skansenie. Przez cały dzień udostępnione będą wszystkie muzealne wystawy stałe i czasowe, w tym tak ważne, z uwagi na przypadające stulecie kolei sochaczewskiej, ekspozycje jak „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984”, najdłuższa wąskotorowa makieta stacjonarna w Polsce pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa” czy muzealny skansen z największą w Polsce kolekcją wąskotorowych pojazdów szynowych, wśród których nie brak również tych z „metryką” sochaczewską. Imprezę zwieńczy wernisaż wystawy „Cudowna podróż” w Galerii „Semafor”. Jej autor, Igor Przybylski, jest już trzecim, po Romanie Pieńkowskim i Marku Cieśli, artystą, który zaprezentuje swą twórczość w naszej jednostce.

Wstęp do muzeum i udział we wszystkich punktach programu będzie bezpłatny. Wydawanie darmowych biletów na pociąg Retro rozpoczniemy w muzealnej kasie przy ul. Licealnej 18 o godz. 13:30 w dniu wydarzenia. Liczba miejscówek jest ograniczona – obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń.

Program „Inauguracji ferii z wąskotorówką 2022” (29 stycznia 2022 r., wstęp wolny)

• 9:00–17:00 – bezpłatne udostępnienie muzealnych wystaw stałych i czasowych,
  • 14:30–15:00– pierwszy bezpłatny przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy,
  • 15:00–15:30 – drugi bezpłatny przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy,
  • 15:00–16:30 – karnawałowe warsztaty plastyczne, Kolejowy Kącik Malucha, Kolejowe Kino Malucha,
  • 15:30–17:00 – ognisko w skansenie z własnym prowiantem,
  • 18:00–20:00 – wernisaż prac Igora Przybylskiego w Galerii „Semafor”.

„Ferie z wąskotorówką 2022” potrwają do 26 lutego br. Szczegółowy program jest dostępny TUTAJ.

tel. +48 46 862 59 75 wew. 2

MBd1