Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce

Ok, zamknij
20.04.2023
Mężczyzna w średnim wieku siedzi na krześle, skierowany lekko w prawo i patrzy prosto w obiektyw. Ubrany jest w ciemnoszary sweter nałożony na niebieską koszulę z kołnierzykiem. W tle widoczna jest jasna ściana i fragment drzwi.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zaprasza w czwartek, 20 kwietnia br. o godzinie 9:30 na prelekcję Marcina Prengowskiego pt. „Z Warszawy do Triestu. Podróż szlakiem Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej”. Spotkanie odbędzie się w ramach zainaugurowanego w 2021 r. muzealnego cyklu prelekcji o tematyce kolejowej pt. „Kolej na historię”.


Tematem wystąpienia będzie Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska, a więc pierwsza linia kolejowa na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego, której pierwszy odcinek wybudowano w 1845 r. Prelegent zrelacjonuje podróż odbytą szlakiem tytułowej kolei oraz opowie o jej historii i współczesnych reliktach.


Marcin Prengowski jest dziennikarzem, miłośnikiem historii i podróżnikiem, pochodzącym i mieszkającym na terenie powiatu sochaczewskiego. Jako jeden z założycieli i prezes Stowarzyszenia „Nad Bzurą” propaguje dziedzictwo kulturowe ziemi sochaczewskiej, np. poprzez „Projekt Olenderski”, cykl prelekcji „Spotkania z historią” czy internetowy „Kanał Historia”, którego pierwszy odcinek został poświęcony historii sochaczewskiej kolei wąskotorowej. Kierowane przez niego stowarzyszenie organizuje m.in. „Ogólnopolski Spływ Kajakowy BZURA” czy „Sobótki nad Bzurą”. Jest jednocześnie zafascynowany Europą Środkową i Wschodnią ze szczególnym uwzględnieniem procesów kolonialnych i wielokulturowości. Odwiedził liczne miejsca na obszarze stanowiącym obiekt jego zainteresowań.


Naszego przyszłotygodniowego gościa mieliśmy już przyjemność podejmować w naszej placówce w październiku 2021 r. Na inaugurację cyklu „Kolej na historię” przedstawił wówczas swoje spostrzeżenia z podróży szlakiem Drogi Żelaznej Warszawsko-Petersburskiej, a więc drugiej najstarszej linii kolejowej na ziemiach tzw. Kongresówki, którą otwarto w 1862 r.


WSTĘP WOLNY


Fot. Marta Przygoda


Kiedy: 20 kwietnia 2023, godz. 9:30
Gdzie: Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, ul. Towarowa 7 (wejście od ul. Licealnej)

WSTĘP WOLNY

Marcin Prengowski o Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej