Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce

Ok, zamknij
15.01.2020

Razem z Wydawnictwem Księży Młyn zapraszamy 15.01.2020 o godz. 18:00 na spotkanie z Panem Romanem Czejarkiem autorem książki pt. „Sekrety polskich kolei”. Autor książki, to znany dziennikarz radiowy i telewizyjny. Z mikrofonem i aparatem fotograficznym wiele razy przemierzył całą Polskę. W 2019 roku otrzymał nagrodę i tytuł najlepszego dziennikarza turystycznego m.in. za audycje ze skansenów kolejowych.

„Masz w głowie olej, to idź na kolej” mówiono w Polsce w czasach PRL i to właśnie wtedy PKP przeżywało okres swojego największego rozkwitu, zatrudniając ponad 360 tysięcy ludzi! „Rytm kolei pulsem gospodarki” głosiło w tym czasie inne popularne propagandowe hasło. Było w tym bardzo dużo racji. Pociągi przewoziły towary i ludzi. Wiozły robotników do pracy, młodzież na wakacje i śląski węgiel do nadbałtyckich portów. Specjalnymi salonkami podróżowali najważniejsi przedstawiciele władz – prezydent, premier i oczywiście I sekretarz KC PZPR. Kolejowe szkoły przyciągały tłumy chętnych, bo praca w PKP oznaczała stabilizację, prestiż i przywileje, m.in. bezpłatne przejazdy, wczasy w wagonach, deputat węglowy, darmowy mundur i olbrzymie zniżki dla całej rodziny. Najmłodsi kupowali produkowane w NRD kolejki PIKO i budowali makiety w skali H0, TT lub N.

Kolej tamtych czasów, to tysiące opowieści i sekretów, które warto poznać. Historia PKP w Polsce jest dużo dłuższa. Jeszcze większym szacunkiem kolejarze cieszyli się w czasach II Rzeczypospolitej. To wtedy powstały legendy: Luxtorpeda i Piękna Helena. Pociągi jeździły czasami nawet szybciej niż dziś. Nasi konstruktorzy za projekty superszybkich lokomotyw zdobywali w Paryżu cenne medale i wyróżnienia. Na dworcach czas podróżnym umilały ekskluzywne restauracje i kolejowe kina.
Kolej, to modelarze, szerokie i wąskie tory, stacje, przystanki, lokomotywownie, tunele oraz wiadukty i mosty. To także znane filmy i seriale. Słynne lokomotywy oraz kolejarze wiele razy pojawiali się na dużym i małym ekranie, m.in. w Lalce, Katyniu, Rodzinie Połanieckich, 07 zgłoś się.

Książka opowiada o kolejowych sekretach, zagadkach, rzeczach znanych, ale też i tych, które dawno odeszły w zapomnienie. Ujawnia to, co przez długie lata skrzętnie skrywano: świecące pociągi z odpadami nuklearnymi, polskie spalinowozy na wojnie w Libanie, tunel śmierci w Górach Sowich oraz „Gagariny” zamienione na „Batmany”, czyli LHS oraz ZSRR kontra zachód Europy.

Zapraszamy na godzinę 18:00 do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Wstęp bezpłatny!
Będzie możliwość zakupienia książki podczas spotkania.
Książkę polecają: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, Miesięcznik „Poznaj swój kraj” oraz Stacja Muzeum.