Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce

Ok, zamknij
18.05.2019

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie po raz czwarty zaprasza w swe progi na wyjątkową „Noc Muzeów”! W sobotę, 18 maja 2019 r. kolejny raz zaproponujmy atrakcje, które pozwolą Państwu spędzić miły wieczór podróżując zabytkowym pociągiem, spacerując w otoczeniu unikalnych kolejowych eksponatów, czy też obcując z ambitną muzyką. W efekcie zawiązanej w ubiegłym roku współpracy z Domem Urodzenia Fryderyka Chopina i Parkiem w Żelazowej Woli oraz Urzędem Miejskim w Sochaczewie, po raz drugi dojdzie do połączenia ofert obu placówek muzealnych. Będzie to ponownie możliwe dzięki uczestnictwu w klimatycznej wycieczce pociągiem Retro z Sochaczewa do Żelazowej Woli i z powrotem. Poprzez aranżację niniejszej przejażdżki pragniemy nawiązać do czasów, gdy nasza wąskotorówka była głównym środkiem transportu, którym zarówno mieszkańcy Sochaczewa jak i turyści docierali do miejsca narodzin najsłynniejszego polskiego kompozytora. Przejazd autokarami od stacji Sochaczew Chodaków do Żelazowej Woli i z powrotem zapewni Urząd Miejski w Sochaczewie. Podczas pobytu w Żelazowej Woli odbędzie się specjalny recital. W interpretacji wybitnego pianisty Janusza Olejniczaka oraz sopranistki Ewy Leszczyńskiej usłyszymy dzieła takich kompozytorów jak Stanisław Moniuszko, Fryderyk Chopin, Maria Szymanowska, Kazimierz Lubomirski, Ignacy Komorowski, czy też Michał Kleofas Ogiński.

Tymczasem w Muzeum Kolei Wąskotorowej działo się będzie równie wiele. Największą kolejową atrakcją imprezy ponownie będą nocne kursy pociągu Retro. Oprócz przejazdu zabytkowego składu do Żelazowej Woli, przewidziane są dwa dodatkowe kursy wąskotorówką po Sochaczewie (skład: lokomotywa spalinowa Lxd2-342, 2 wagony typu 1Aw, lokomotywa spalinowa Lyd1-226). Dzięki temu, choć na chwilę przenieść się będzie można do okresu, gdy rozkładowe pociągi Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej kursowały również po zapadnięciu zmroku. Już teraz zachęcamy sochaczewian do wzięcia udziału w tej swoistej podróży w czasie, którą specjalnie na „Noc Muzeów” zrealizujemy dwukrotnie na odcinku: Muzeum Kolei Wąskotorowej – przystanek Sochaczew Miasto – Muzeum Kolei Wąskotorowej. Ostatni kurs będzie kulminacyjnym punktem „Nocy Muzeów” w naszej placówce. Oprócz tego zapraszamy do zwiedzania ekspozycji stałych i czasowych, wśród których szczególnie ciekawie prezentować się będzie wystawa pn. „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984”, a także niedawno udostępniona makieta „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”. Wyjątkowo zaprosimy również do zwiedzania poczekalni oraz pomieszczenia dyżurnego ruchu w głównym budynku stacyjnym z 1937 r. Dla spragnionych wrażeń kolejny raz udostępnimy wnętrze Salonki Jaruzelskiego, gdzie zaaranżowana zostanie instalacja multimedialna. Dodatkowo zapraszamy do uczestnictwa w „Muzealnej Grze Terenowej” z nagrodami oraz skorzystania z niecodziennej sytuacji, gdy na terenie naszej placówki zapłonie ognisko, a swe usługi w zabytkowym wagonie barowym typu 3Aw oferować będzie stoisko gastronomiczne. Dla chętnych kolejny raz zaoferujemy pokaz filmu z gatunku kina kolejowego pt. „Stacja Niepodległość” z 2018 r. Po raz pierwszy podczas „Nocy Muzeów” zaproponujemy przejazdy drezyną wahadłową oraz pokaz prac torowych w muzealnym skansenie.

Mamy nadzieję, że przygotowane atrakcje spotkają się z przychylnym odbiorem, dzięki czemu spędzą Państwo w naszym muzeum ciekawy wieczór. Serdecznie zapraszamy!

Warto dodać, że w Sochaczewie „Noc Muzeów” będzie miała bogatszy program. Pod patronatem Urzędu Miejskiego swoje propozycje na ten dzień przygotowało również Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. W ramach współpracy z niniejszą placówką skład Retro podczas powrotu z Żelazowej Woli oraz dwóch nocnych kursów każdorazowo zatrzymywał się będzie na przystanku Sochaczew Miasto, aby pasażerowie pociągu mogli udać się również do niniejszej placówki.

Muzeum Kolei Wąskotorowej zastrzega sobie możliwość odwołania poszczególnych punktów programu z przyczyn niezależnych od organizatora. Wstęp na imprezę oraz przejazdy pociągiem będą bezpłatne. Bilety na kurs do Żelazowej Woli można rezerwować w muzealnej kasie osobiście, bądź telefonicznie +48 46 862 59 75. Na dwa nocne przejazdy bilety będą wydawane jedynie w trakcie wydarzenia. Ilość miejsc ograniczona.

NOC MUZEÓW 2019 w MUZEUM KOLEI WĄSKOTOROWEJ w SOCHACZEWIE

Program wycieczki zabytkowym pociągiem Retro z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli i z powrotem (skład: lokomotywa spalinowa Lxd2-342 oraz 4 wagony typu 1Aw):

18:10–18:35 – przejazd pociągiem ze stacji Sochaczew Wąskotorowy (Muzeum Kolei Wąskotorowej) do stacji Sochaczew Chodaków.

18:40–18:50 – przejazd autokarami ze stacji Sochaczew Chodaków do muzeum w Żelazowej Woli.

19:00–20:00 – recital w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.

20:10–20:20 – przejazd autokarami z muzeum w Żelazowej Woli do stacji Sochaczew Chodaków.

20:25–20:50 – przejazd pociągiem ze stacji Sochaczew Chodaków do stacji Sochaczew Wąskotorowy (Muzeum Kolei Wąskotorowej).

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (17:30–24:00):

17:30–24:00 – prezentacja wystaw stałych i czasowych.

17:30–24:00 – udostępnienie poczekalni oraz pomieszczenia dyżurnego ruchu w głównym budynku stacyjnym z 1937 r.

17:30–23:30 – ognisko w skansenie wraz ze stoiskiem gastronomicznym w zabytkowym wagonie barowym typu 3Aw.

17:30–20:00 – „Muzealna Gra Terenowa” z nagrodami w skansenie.

17:30–20:00 – przejazdy drezyną wahadłową.

19:00–20:00 – pokaz prac torowych w muzealnym skansenie.

19:45–20:30 – pokaz filmu z gatunku kina kolejowego pt. „Stacja Niepodległość” z 2018 r.

20:30–24:00 – udostępnienie do zwiedzania wnętrza Salonki Jaruzelskiego (w wagonie instalacja multimedialna).

21:00–21:30 – pierwszy nocny przejazd zabytkowym składem na odcinku Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy (skład: lokomotywa spalinowa Lxd2-342, 2 wagony typu 1 Aw, lokomotywa spalinowa Lyd1-226).

21:50–22:20 – drugi nocny przejazd zabytkowym składem na odcinku Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy (skład: lokomotywa spalinowa Lxd2-342, 2 wagony typu 1Aw, lokomotywa spalinowa Lyd1-226).

24:00 – zakończenie imprezy.