Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie włączyło się w obchody 160-lecia otwarcia Kolei Petersbursko-Warszawskiej. Tą wyjątkową rocznicę chcieliśmy zaakcentować m.in. poprzez aranżację w muzeum nowej wystawy czasowej pt. „160 lat Petersbursko-Warszawskiej Drogi Żelaznej”.
Ekspozycja jest ważnym elementem obchodów jubileuszu, które zainicjowała Stacja Muzeum w Warszawie – wraz ze Stowarzyszeniem Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz”.
Kolej Petersbursko-Warszawska została oddana do eksploatacji w 1862 r. jako druga, po Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, najstarsza linia kolejowa na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego. Łączyła Warszawę przez Łapy, Białystok, Grodno, Wilno, Dźwińsk, Psków, Ługę i Gatczynę z Sankt Petersburgiem. Dzięki nowemu szlakowi Warszawa stała się głównym węzłem przesiadkowym i przeładunkowym w podróży ze stolicy Imperium Rosyjskiego do miast Europy Zachodniej.
Sochaczewska odsłona wystawy stanowi część mobilnej wersji ekspozycji, której pełna kreacja scenograficzna znajduje się w Warszawie. Jej autorem i kuratorem jest Michał Fludziński. Premierowy pokaz wystawy miał miejsce 24 października br. przy okazji prelekcji Marcina Prengowskiego pt. „Północny Orient Express. Podróż szlakiem Drogi Żelaznej Warszawsko-Petersburskiej”, którym to wydarzeniem zainaugurowaliśmy cykl spotkań o tematyce kolejowej pt. „Kolej na historię”.
Na poszczególnych, bogato ilustrowanych planszach zaprezentowano różne aspekty związane z genezą, funkcjonowaniem i współczesnym dziedzictwem tytułowej „drogi żelaznej”, tak na obszarze Polski, jak i innych krajów: Białorusi, Litwy, Łotwy i Rosji. Zwiedzający mogą m.in. pozyskać wiedzę o budowniczych kolei, jej poszczególnych odcinkach czy różnych obiektach infrastruktury kolejowej, w tym budynkach stacyjnych, mostach, wiaduktach, tunelach czy wieżach ciśnień. Nie brak również informacji o kulisach dawnego podróżowania.
Wszystkich zainteresowanych tą ciekawą tematyką serdecznie zapraszamy do naszego muzeum. Ekspozycja jest czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00–17:00.
Fot. M. Szymańska