Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce

Ok, zamknij
29.02.2020

Wszystko co dobre, szybko się kończy! Końca dobiegły również wyjątkowo długie ferie zimowe w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. W minioną sobotę, 22 lutego br., odbyło się ostatnie wydarzenie zaplanowane w ramach programu „Ferii z wąskotorówką 2020”. Atrakcje przygotowane na „Zakończenie ferii z wąskotorówką 2020” po raz kolejny przyciągnęły do naszej placówki licznych gości.

Pierwszym punktem kolejowej soboty w muzeum był spacer z przewodnikiem po naszym skansenie. W jego trakcie zaprezentowano nie tylko najcenniejsze obiekty z największego zbioru wąskotorowych pojazdów szynowych w Polsce, lecz przybliżono również genezę i dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej oraz okoliczności powstania naszej jednostki.

Następnie wszyscy zwiedzający zgromadzili się na jednym z peronów i z niecierpliwością oczekiwali na wjazd pociągu Retro. Po chwili nasz zabytkowy skład zestawiony z lokomotywy spalinowej Lxd2 i wagonów typu 1Aw mknął z „zawrotną” prędkością średnią 15 kilometrów na godzinę po niespełna 11-kilometrowej trasie Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. Mimo chłodu na zewnątrz, w wagonach, ogrzewanych piecykami typu koza, nikt nie narzekał na temperaturę. W trakcie podróży czas pasażerom umilali muzealni przewodnicy, opowiadając o ciekawej historii Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej.

Po powrocie do muzeum dużym powodzeniem cieszyło się ognisko rozpalone na terenie skansenu, w którym każdy mógł upiec przyniesioną przez siebie kiełbaskę. Konsumpcja nie musiała odbywać się „pod chmurką”, dla chętnych bowiem przygotowaliśmy tego dnia ogrzany wagon barowy, w którym dla wszystkich była dostępna również gorąca kawa i herbata.

Poza atrakcjami proponowanymi w plenerze na kolejowych turystów czekały również propozycje wewnątrz gmachu Centrum Edukacyjno-Turystycznego. Wiele osób zwiedziło nasze ekspozycje, w tym wystawę stałą pt. „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984”, a ponadto „Ciuchcie warszawskie” i „Ciuchcie warszawskie w zbiorach sochaczewskich” oraz dobiegającą powoli końca malarską wystawę czasową pt. „Jeszcze jedna podróż” autorstwa Romana Pieńkowskiego.

Podczas „Zakończenia ferii z wąskotorówką 2020” spędziło z nami czas, łącząc kolejową rekreację ze szczyptą edukacji, w sumie 131 osób. Dziękujemy wszystkim za wizytę i zapraszamy w nasze progi przy kolejnych okazjach, których w tym roku nie zabraknie!


zakonczenieferi3