Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce

Ok, zamknij
22.02.2022

Przed tygodniem zakończyły się ferie zimowe w województwie mazowieckim. Powoli dobiega również końca zimowa przerwa w nauce w Łódzkiem, Lubelskiem, Podkarpackiem, Pomorskiem i Śląskiem. Zanim jednak wszyscy uczniowie powrócą do szkolnych ław pragniemy zaprosić ich do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie na „Zakończenie ferii z wąskotorówką 2022”. Impreza odbędzie się w sobotę, 26 lutego br. jako zwieńczenie programu „Ferii z wąskotorówką 2022”. Jest to jednocześnie kolejne muzealne przedsięwzięcie zorganizowane w ramach obchodów stulecia sochaczewskiej kolei wąskotorowej.

Wydarzenie zainaugurujemy wraz z otwarciem muzeum, udostępniając wszystkie muzealne wystawy stałe i czasowe. Główną część programu rozpoczniemy wczesnym popołudniem od dwóch krótkich wycieczek pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Miasto (ul. Warszawska) – Sochaczew Wąskotorowy. Po powrocie do muzeum nasi goście wezmą udział w kolejnych aktywnościach, tak na świeżym powietrzu, jak i pod dachem. W ognisku rozpalonym w muzealnym skansenie każdy będzie mógł usmażyć przyniesioną przez siebie kiełbaskę. W budynku Centrum Edukacyjno-Turystycznego przy ul. Licealnej zorganizujemy natomiast Kolejowy Kącik Malucha i Kolejowe Kino Malucha, a także muzealne warsztaty plastyczne, które będą doskonałą okazją, aby wykonać prace plastyczne zwane lapbookami.

Lapbook (w tłumaczeniu z języka angielskiego: ”książka na kolanach”) to forma kreatywnego przedstawiania informacji na wybrany temat. W tego rodzaju pracy wykorzystywane są różnorodne pomoce i materiały, a więc rysunki, ilustracje, fotografie, opowiadania, wykresy, terminy i wiele innych. Wszystkie te elementy prezentowane są w niesztampowych kompozycjach, np. w książeczkach, poukrywanych kieszonkach czy na karteczkach o różnych kształtach. Lapbooki często wykorzystuje się w edukacji domowej, ponieważ są one atrakcyjną formą przekazywania wiedzy. Dzięki nim dzieci rozwijają różne umiejętności, uczą się kreatywności, a jednocześnie porządkują i pogłębiają znajomość różnorodnych zagadnień. Tematem lapbooków tworzonych w ramach naszych warsztatów będzie oczywiście sochaczewska kolej wąskotorowa i jej jubileusz.

Szczegółowy program „Zakończenia ferii z wąskotorówką 2022” prezentuje się następująco:

9:00–17:00 – bezpłatne udostępnienie muzealnych wystaw stałych i czasowych,

14:30–15:00 – pierwszy bezpłatny przejazd pociągu Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy,

15:00–15:30 – drugi bezpłatny przejazd pociągu Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy,

15:00–16:30 – warsztaty plastyczne (wykonywanie lapbooków pt. „Sochaczewska kolej wąskotorowa”), Kolejowy Kącik Malucha, Kolejowe Kino Malucha, ognisko w skansenie (z własnym prowiantem).

Wstęp do muzeum i udział we wszystkich punktach programu będą tego dnia bezpłatne. Wydawanie darmowych biletów na pociąg Retro rozpoczniemy w muzealnej kasie przy ul. Licealnej 18 o godz. 13:30 w dniu wydarzenia. W związku z tym, że liczba miejscówek jest ograniczona, obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń.

Serdecznie zapraszamy!

Monika Szymańska

Tomasz Karolak

Muzeum Kolei Wąskotorowej

w Sochaczewie

Fot. Tomasz Karolak


Centrum Edukacyjno-Turystyczne
tel. +48 46 862 59 75 wew. 2
e-mail: centrum@stacjamuzeum.pl

wagon motorowy MBd1