23.01.2024

W najbliższą sobotę, 27 stycznia br. zapraszamy do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie na „Zakończenie ferii z wąskotorówką 2024”. W programie trzeciego i ostatniego wydarzenia w ramach „Ferii z wąskotorówką 2024” oprócz kolejnej zimowej wycieczki pociągiem Retro przewidzieliśmy również wiele innych kolejowych atrakcji.

Przed nami ostatni tydzień zimowej przerwy w nauce w województwie mazowieckim. Zachęcamy zatem dzieci i młodzież do udziału w prowadzonych od wtorku do piątku zajęciach edukacyjnych. W sobotę, 27 stycznia zaplanowaliśmy z kolei wydarzenie „Zakończenie ferii z wąskotorówką 2024”. Tego dnia o godz. 14:30 nasz pociąg Retro wyruszy w kolejny zimowy kurs na trasie Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. Po powrocie z wycieczki w muzealnym skansenie zapłonie ognisko, w którym każdy będzie mógł upiec kiełbaskę (prowiant we własnym zakresie), a następnie spożyć ją w stojącym nieopodal ogrzewanym zabytkowym wagonie osobowym typu 1Aw. W budynku Centrum Edukacyjno-Turystycznego na najmłodszych będą zaś czekały takie atrakcje jak Kolejowy Kącik Malucha, Kolejowe Kino Malucha czy warsztaty plastyczne.

Zwyczajowo przez cały będą również dzień udostępnione wszystkie muzealne wystawy stałe i czasowe w Centrum Edukacyjno-Turystycznym oraz ekspozycja czasowa pt. „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń… na kolei” zaaranżowana w poczekalni dworcowej głównego budynku stacyjnego z 1937 r. W skansenie będzie również możliwość zwiedzenia wnętrz wyjątkowych wagonów osobowych, np. salonki generalskiej i salonki dyrektora cukrowni „Kruszwica”. Wśród innych atrakcji polecamy szczególnie zapoznanie się z dwoma muzealnymi projektami, zakończyliśmy w ostatnim czasie, a więc z makietą „Sochaczewska Kolej Dojazdowa” i instalacją holograficzną parowozu typu „Riesa”.

Szczegółowy program imprezy podajemy poniżej.

„Zakończenie ferii z wąskotorówką 2024” – sobota, 27 stycznia 2024 r. (wstęp do muzeum zgodnie z obowiązującym cennikiem):

• 9:00–17:00 – udostępnienie muzealnych wystaw stałych i czasowych w budynku Centrum Edukacyjno-Turystycznego;
  • 9:00–17:00 – udostępnienie wystawy czasowej pt. „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń… na kolei” zaaranżowanej w poczekalni dworcowej głównego budynku stacyjnego z 1937r.;
  • 9:00–17:00 – prezentacja hologramu parowozu „Riesa”;
  • 9:00–17:00 – prezentacja makiety „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”;
  • 9:00–17:00 – udostępnienie wnętrz wagonów osobowych: ABxhpi 2281 (salonka generalska), C101 (salonka dyrektora cukrowni „Kruszwica”), Ch 1123 i Ch 1251;
  • 14:30–15:30 – przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (bilet w cenie 10 zł od osoby)*;
  • 15:30–16:30 – warsztaty plastyczne;
  • 15:30–16:30 – Kolejowy Kącik Malucha;
  • 15:30–16:30 – Kolejowe Kino Malucha;
  • 15:30–17:00 – ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).

* Sprzedaż biletów na pociąg Retro rozpoczniemy w muzealnej kasie o godzinie 9:00 w dniu wydarzenia. Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń. Muzeum z przyczyn technicznych zastrzega możliwość odwołania kursu lub zmiany programu wycieczki.

tel. +48 46-862-59-75 wew. 2