Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce

Ok, zamknij
26.10.2023

W minioną sobotę, 21 października br. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zakończyło  sezon turystyczny 2023. Staraliśmy się, aby ten dzień był wyjątkowy, zatem oprócz standardowej wycieczki pociągiem Retro przygotowane zostały również dodatkowe atrakcje.


Tegoroczny program rozpoczęliśmy od zwiedzania muzealnego skansenu z przewodnikiem, w trakcie którego nasi goście poznali najciekawsze przykłady taboru wąskotorowego ze zbiorów placówki. Wyjątkowo zwiedzający mogli wejść do trzech nieudostępnianych na co dzień do zwiedzania wagonów, a więc do salonki generalskiej Abxhpi 2281, salonki dyrektora Cukrowni Kruszwica C 101 oraz wagonu pasażerskiego Ch 1123. Ponadto w trakcie oprowadzania turyści mogli zapoznać się z nową wystawą czasową pt. „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń… na kolei”, zaaranżowanej w poczekalni dworcowej głównego budynku stacyjnego z 1937 r. Po zwiedzaniu sal wystawowych i muzealnego skansenu wszyscy udali się na ostatnią w tym roku rozkładową wycieczkę pociągiem Retro. Pociąg prowadzony był przez parowóz Px29-1704, będący aktualnie jedynym czynnym parowozem wąskotorowym na Mazowszu, który tego dnia poprowadził z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej pięć wagonów typu 1Aw (Bxhpi).


W Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach na pasażerów czekała dalsza część programu. Oprócz pikniku z ogniskiem najmłodszym zaproponowaliśmy takie atrakcje jak kolejowe kolorowanki z wybranymi przykładami historycznego taboru kolei sochaczewskiej, kolei leśnej „Zamczysko”, rysowanie najdłuższego pociągu na rolce papieru czy kolejowe memory. Na zakończenie odbyła się również gra terenowa z upominkami ukierunkowana na dziedzictwo kulturowe ziemi sochaczewskiej ze szczególnym uwzględnieniem kolei leśnej oraz Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Podczas pikniku każdy pasażer pociągu Retro mógł skorzystać z darmowej kiełbaski. Po powrocie pociągu do Sochaczewa w muzeum czekały na dzieci animacje prowadzone przez firmę „Elsa i spółka”, a wśród nich brokatowe tatuaże i inne zajęcia artystyczne z motywem pociągów.


W „Zakończeniu sezonu turystycznego 2023” towarzyszyło nam 225 miłośników wąskiego toru, z których 172 wzięło udział w ostatnim rozkładowym kursie pociągu Retro. Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w imprezie i już teraz zapraszamy na inaugurację sezonu turystycznego 2024!


Fot. Łukasz Popowski (MKW), Monika Szymańska (MKW), Tomasz Jankowski (Świat Kolei)

1698213781-11-dscn9568